گروبگ یا گلدان هلندی؟

مقدمه

راه اندازی اولین محیط رشد می تواند بسیار دلهره آور به نظر برسد، اما صادقانه بگویم که لازم نیست. نه اگر ابتدا خود را به دانش صحیح مجهز کنید و آموزش ببینید. در اینجا یک راهنمای سریع برای مبتدیان آمده است تا شما را در مسیر درست هدایت کند.

ما قصد داریم در مورد چگونگی راه اندازی یک چادر 1.2 متر در 1.2 متر در 2 متر با یک نور 600 وات، یک کیت تهویه قابل مقایسه، یک محرک هوای محیطی و یک دماسنج و رطوبت سنج صحبت کنیم. ما آنچه را که نیاز دارید، چرا به آن نیاز دارید و نحوه تنظیم همه چیز را پوشش خواهیم داد.

اتاقک رشد گیاه
اتاقک رشد گیاه

ابتدا باید چند سوال از خود بپرسید. چادرت را کجا می گذاری؟ آیا در خانه خود فضایی برای داشتن یک باغ سرپوشیده دارید؟ اتاق زیر شیروانی و زیرزمین گزینه های محبوبی هستند که باید در نظر بگیرید. تجهیزات باغبانی داخلی به گونه ای طراحی شده اند که بی سر و صدا کار کنند، به طوری که زندگی روزمره شما را مختل نکند، اما به ناچار سطحی از زمزمه یا وزوز از طرف فن ها، فیلترها و کانال ها در نقطه ای وجود خواهد داشت! کف‌های جامد ترجیح داده می‌شوند، کف‌های موکت شده به دلیل خطر نشت، رطوبت و اشکال، ممنوع هستند. کپک و آفات می توانند در الیاف یک فرش مرطوب رشد کنند و برای گیاهان، خانه یا سلامت شما مفید نیستند!

راه اندازی اتاقک رشد در منزل
راه اندازی اتاقک رشد در منزل

دما برای رشد و نمو مناسب گیاهان شما ضروری است. بدیهی است که شما می توانید محیط را تا حدی دستکاری کنید، اما اگر چادر رشد خود را در یک زیرزمین مرطوب و بدون گرمایش در وسط زمستان قرار دهید، در آن صورت دچار مشکل خواهید شد! شما در حالت ایده آل می خواهید جایی خشک، با دسترسی به جریان هوا و تهویه طبیعی، که نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشد. این یکی دیگر از دلایل محبوبیت اتاق زیر شیروانی است، اگرچه یک اتاق زیر شیروانی گرم در اواسط تابستان نیز می تواند برای شما مشکل ایجاد کند، بنابراین همیشه فصلی را که در آن رشد می کنید نیز در نظر بگیرید. در حالت ایده آل، شما به محیطی نیاز دارید که امکان خروجی و ورودی از یک منبع تازه در فضای باز را داشته باشد.

هنگامی که تصمیم گرفتید در کجا چادر خود را قرار دهید، ایده خوبی است که با تجهیزاتی که استفاده می کنید آشنا شوید.

چادرهای رشد

چادر های اتاقک رشد گیاه
چادر های اتاقک رشد گیاه

چادرها در اندازه ها و اشکال مختلف هستند، از چادرهای کوچک مخصوص تکثیر تا چادرهای عظیم برای محصولات گلدار بزرگ. هنگام انتخاب یک چادر رشد، نکته اصلی این است که … آنچه را که برای آن پرداخت می کنید، دریافت می کنید. همه چادرها دارای یک پوشش بازتابنده هستند که هر نوری را به سمت داخل به سمت گیاهان شما منعکس می کند. تنها تفاوت این است که پوشش انعکاسی در 2 رنگ نقره ای یا سفید ارائه می شود که هر دو به یک اندازه موثر هستند.

چادر محیط کوچک خودش است و وقتی در بسته است، هیچ نور، بو یا هوا نمی تواند وارد یا خارج شود، مگر اینکه شما اجازه دهید. چادرها انتخابی پرطرفدار هستند، زیرا بسیار راحت، نصب، برچیدن، حمل و نقل و نگهداری آسان هستند و هر آنچه را که پرورش دهنده نیاز دارد را فراهم می کنند.

کیت تهویه - فن، فیلتر، کانال و گیره

سیستم تهویه اتاقک رشد گیاه
سیستم تهویه اتاقک رشد گیاه

تهویه برای بهینه سازی جریان هوای تازه در چادر رشد شما بسیار مهم است. هنگام رشد در داخل خانه، دریافت محیط ضروری است. یک محیط خوب منجر به رشد قوی و عملکرد بالا می شود.

اندازه فن و فیلتر شما باید همیشه مطابقت داشته باشد. فیلترها با کشیدن هوا از داخل چادر شما، از طریق بستری از کربن (باکتری ها و بو را از بین می برند) و سپس هوای پاک شده را از طریق یک سیستم کانال کشی به محیط بیرون می کشند.

در مورد کانال کشی، کانال آکوستیک بسیار محبوب است زیرا هر گونه صدای اضافی را که ممکن است فن تهویه ایجاد کند را کاهش می دهد. از یک لایه دوگانه کانال استاندارد با فایبرگلاس ساندویچ شده در وسط تشکیل شده است. گیره ها کانال، فن و فیلتر را در جای خود نگه می دارند، آنها را محکم محکم می کنند زیرا این کار باعث می شود سیستم کارآمدتری داشته باشید.

به یاد داشته باشید که همیشه تمرین خوبی است که محیط رشد داخلی خود را با منبع هوای تازه، تمیز و ورودی فراهم کنید. مهم است که مقدار هوای ورودی به محیط شما از طریق فن ورودی باید همیشه کمتر از مقدار هوای خروجی از فن خروجی باشد – با حفظ فشار منفی.

کیت روشنایی

سیستم روشنایی اتاقک رشد گیاه

کیت روشنایی (در زیر به 3 بخش ساده تقسیم شده است) “تنظیم” است که تمام نور را در محیط رشد شما فراهم می کند. ما به دنبال یک کیت نور 600 وات هستیم.

1-بالاست

بالاست چیست؟ ممکن است بپرسید به بیان ساده تر، یک بالاست جریان لامپ ها را تنظیم می کند و ولتاژ کافی برای راه اندازی به آنها می دهد. اگر از بالاست استفاده نمی‌کردید، لامپ‌های باغبانی فقط تا زمانی که بیش از حد بارگیری کنند و فیوز را منفجر کنند، به قدرت کشیدن خود ادامه می‌دهند.

2 نوع اصلی بالاست وجود دارد. 1- بالاست مغناطیسی. 2- بالاست دیجیتال. بالاست های دیجیتال نسبت به بالاست های مغناطیسی خنک تر، نسبت به وات واقعی تر، کم صداتر و انرژی کمتری مصرف می کنند. اکثر بالاست های دیجیتال 600 واتی قابل تنظیم هستند که به این معنی است که می توان برق را به وات کمتری کاهش داد. این وات کمتر معمولاً 250 وات و 400 وات است. این دقت برای گیاهان شما عالی است. اکثر بالاست های دیجیتالی دارای ویژگی «تقویت» 10 درصدی هستند که گیاهان شما در چند هفته آخر Flower از آن لذت خواهند برد.

2-بازتابنده ها

بازتابنده اتاقک رشد گیاه

بازتابنده ها نور لامپ را به جایی که می خواهید هدایت می کنند. روی گیاهان شما سبک های مختلفی وجود دارد، اما بازتابنده یورو یک انتخاب محبوب، موثر و با ارزش است که هر کاری را که شما به آن نیاز دارید انجام می دهد. دارای فرورفتگی بسیار انعکاسی با رنگ چکشی است و انتشار نور را به روشی بسیار مقرون به صرفه به حداکثر می رساند.

3-لامپ ها

لامپ های اتاقک رشد گیاه

یک لامپ محبوب، یک HPS با طیف دوگانه 600 واتی است. این لامپ “دوگانه” است زیرا طیف گسترده ای از نور را ساطع می کند که شامل نور طیف قرمز (مناسب برای گلدهی) و نور طیف آبی (مناسب برای Veg) است که آن را برای استفاده از Veg و در تمام طول Flower مناسب می کند. ، از بین بردن نیاز به لامپ دیگر. این یک لامپ همه جانبه عالی است که معمولاً برای باغبانی داخلی استفاده می شود.

4-کنتاکتور و تایمر

کنتاکتور یک کلید کنترل‌شده الکتریکی است که تخلیه الکتریکی هر تجهیزاتی را که به آن وصل شده است پخش می‌کند و احتمال منفجر شدن فیوز اصلی در هنگام برخورد اولیه لامپ/بالاست را کاهش می‌دهد. در اینجا دو پرنده را با یک سنگ بکشید و یکی را با تایمر داخلی بخرید، زیرا برای روشن و خاموش کردن چراغ‌ها و فن‌های شما در مواقعی که نیاز دارید بسیار دقیق و مفید هستند.

5-فن

فن های نوسانی هوا را در اطراف محیط رشد حرکت می دهند و به حفظ دما حتی در کل فضای رشد کمک می کنند. آنها همچنین گازهای آزاد شده از برگ ها را از گیاه دور می کنند و دی اکسید کربن و اکسیژن را برای فتوسنتز به سمت گیاه می برند. همانطور که فن نوسان می کند، گیاهان را نیز به آرامی “لرزان” می کند. این به افزایش استحکام و سفتی گیاهان کمک می کند.

6-گیره های نگهدارنده

اینها به شما این امکان را می دهند که تمام وسایل خود را در چادر خود آویزان کنید. آنها همچنین به شما اجازه می دهند فاصله بین گیاهان خود و چراغ ها را در صورت نیاز تنظیم کنید، زیرا ضروری است که گیاه حداکثر مقدار لومن و همتراز موجود را از لامپ دریافت کند. آویزهای جغجغه ای نسبتاً ارزان هستند و راه اندازی (و تنظیم) محیط رشد شما را بسیار آسان تر می کنند.

7-دماسنج و رطوبت سنج

نظارت بر سطح رطوبت و دما در سرتاسر رشد شما مهم است. به یاد داشته باشید – یک محیط خوب منجر به گیاهان قوی و عملکرد خوب می شود. یک دیجیتال “همه در یک” برای ارائه نتایج دقیق به شما عالی است و دارای بسیاری از ویژگی های مفید مانند یادآوری حافظه و تنظیم دمای حداکثر در دقیقه است. این به شما کمک می کند تا در یک محیط رشد بهتر، بهترین شرایط مناسب برای شرایط ایده آلی که گیاهان شما به آن نیاز دارند، استفاده کنید.

درست است، بنابراین اکنون ایده ای از همه چیزهایی که نیاز دارید دارید، بیایید ببینیم با آن چه باید کرد؟ اول از همه، بیایید با چادر رشد شروع کنیم…

راه اندازی چادر رشد

ابتدا دستورالعمل های خود را دریافت کنید! اگر معمولاً با دیدن مبلمان تخت عرق سرد می‌ریزید، نگران نباشید! جمع آوری چادرها بسیار ساده است و نباید مشکلات زیادی برای شما ایجاد کند. نکته بالا این است که ابتدا تمام میله ها را بچینید و مطمئن شوید که همه آنها در موقعیتی هستند که باید باشند. بسیار متداول است که افراد میله ها را به هر نحوی که فکر می کنند درست به نظر می رسند را کنار هم می اندازند، اما در مراحل پایانی مونتاژ متوجه می شوند که سایبان بیرونی کمتر از یک اینچ در گوشه ای قرار نمی گیرد!! این کشش بیش از حد معمولاً منجر به پاره شدن سایبان و یا کنده شدن زیپ می شود. اگر میله‌ها به درستی تنظیم شده باشند، سایبان باید برای آموزش راحت باشد. نکته مهم دیگر هنگام قرار دادن سایبان، این است که ابتدا همه چیز را به طور کامل باز کنید. این به شما شانس بسیار بیشتری برای استفاده درست در اولین بار می دهد.

راه اندازی نور رشد

اساساً نور شما در سه قسمت می آید. برای جلوگیری از سردرگمی، بهتر است عناصر جداگانه را یکی یکی بچرخانید و آنها را در موقعیت صحیح قرار دهید، و وقتی همه این کارها انجام شد، می توانیم همه آنها را به هم متصل کنیم. بیایید خارج از چادر را با بالاست شروع کنیم.

بالاست خود را از جعبه خارج کنید، اگر بالاست دیجیتالی است، باید کابل شل را باز کنید و محکم به بالاست وصل کنید، این کابل برق است. یک سر به بالاست و سر دیگر به کنتاکتور می رود که به نوبه خود در منبع تغذیه اصلی فرو می رود. با این حال، ما هنوز چیزی را به برق وصل نکرده ایم، بنابراین بالاست خود را در جایی که می خواهید و همچنین کنتاکتور را داشته باشید. کابل دیگری که از بالاست خارج می شود به سمت سایه روشن شما می رود.

بعدی سایه روشن است. با استفاده از چوب لباسی، سایه خود را در وسط محیط رشد خود آویزان کنید. بعداً قابل تنظیم است.

اکنون زمان آن است که وسایل را وصل کنید. ابتدا لامپ باید به سایه وصل شود. لامپ را به آرامی اما محکم در سایه بپیچانید و دست خود را با پارچه بپوشانید تا اثر انگشت یا باقیمانده چربی روی لامپ قرار نگیرد و بر عملکرد تأثیر بگذارد.

حالا سرب را از سایه خود بگیرید، آن را از یکی از درگاه های بالاتر چادر خود عبور دهید و آن را به کابل بالاست خود وصل کنید.

اکنون بالاست به کنتاکتور متصل می شود. به یاد داشته باشید که کنتاکتور و بالاست باید خارج از چادر باشد. آنها را در جایی ایمن، خشک و دور از مسیر نگهداری کنید که نتوان آنها را مزاحم کرد، پوشانید یا کسی را زیر پا گذاشت. در حالت ایده آل آن را به دیوار آویزان کنید.

تایمر کنتاکتور را روی زمان روشن و خاموش شدن چراغ های خود تنظیم کنید. در نهایت کنتاکتور را به پریز برق اصلی خود وصل کنید و بررسی کنید که چراغ روشن شود. با چرخاندن تایمر روی کنتاکتور می‌توانید زمان را به جلو سریع کنید تا بررسی کنید که در صورت لزوم روشن و خاموش می‌شود. لطفاً توجه داشته باشید که هر بار که یک لامپ باغبانی مشتعل می شود (روشن می شود) باید هر بار حداقل 15 دقیقه بماند تا خنک شود. بله هر بار همینطور است! حتی اگر فقط یک ثانیه آن را تکان دهید، باید آن را بگذارید تا خنک شود. پس از بررسی همه چیز و رها کردن خنک شدن و تنظیم مجدد تایمر به موقعیت صحیح، دوشاخه کنتاکتور را می توان در برق اصلی برای مرحله بعدی روشن کرد.

تنظیم تهویه

تجهیزات تهویه دارای 3 جزء اصلی می باشد. 1- فیلتر 2- فن 3- کانال کشی همچنین برای اتصال همه آن به هم به گیره های مجرای نیاز دارید. تجهیزات تهویه بیشتر در داخل چادر قرار دارند.

ابتدا فن باید به فیلتر وصل شود. برخی از فلنج های فیلتر و فن سازگار هستند و با یک گیره مجرای واحد به سمت شرق متصل می شوند تا به یکدیگر محکم شوند. برخی دیگر این کار را انجام نمی دهند، با این کار باید بخش کوچکی از لوله مجرای اصلی برداشته شود و از یک قطعه اتصال کوتاه بین فیلتر و فن استفاده شود و از گیره های کانال برای محکم کردن استفاده شود. مهم است که در این مرحله به خاطر داشته باشید که طرفدار باید راه درستی را انجام دهد. فن باید از جهت فیلتر عبور کرده و سمت دیگر را فشار دهد.

سپس مجرای اصلی باید به طرف دیگر فن وصل شود، دوباره با استفاده از یک گیره مجرای. اکنون که تجهیزات را کنار هم داریم، باید در محیط رشد قرار گیرد.

فیلتر و فن باید با آویزهای جغجغه ای از میله های بالای افقی نزدیک به دیواره پشتی چادر، نزدیک به بالا آویزان شوند اما دیوارهای جانبی و سقف چادر رشد را لمس نکنید. سپس بخش مجرا باید به یک محیط خارج منتهی شود. سپس کابل دوشاخه فن باید برای کار 24 ساعته به پریز برق وصل شود.

نکته اصلی اینجاست که همه چیز را کاملاً محکم به هم بچسبانید تا به فیلتر اجازه دهید حداکثر مقدار هوا را که می تواند شسته و از بین ببرد. این کار همچنین از خروج هر گونه صدا یا بو جلوگیری می کند.

اگر فن ورودی دارید این کار را باید به همین صورت انجام دهید، اما برای وارد کردن هوا برعکس.

لمس نهایی

شما تقریباً آنجا هستید فقط آخرین لمس ها باقی مانده است.

فن نوسانی باید روی یکی از تیرک های چادر عمودی در پشت چادر بسته شود، زمانی که گیاهان در چادر قرار گرفتند، موقعیت را طوری تنظیم کنید که فن با سایبان گیاهان هم سطح شود. سیم برق را از درگاهی در چادر عبور دهید و آن را به کنتاکتور وصل کنید.

دماسنج و رطوبت سنج را می توان از یکی از تیرهای سقفی در چادر آویزان کرد. اینها باید در سایبان گیاه باشند، بنابراین قرار دادن آنها بر روی چوب لباسی برای بالا و پایین بردن آنها در صورت نیاز و در صورت نیاز عالی است.

به محض اینکه تمام موارد فوق کامل شد، زمان آن رسیده است که کنتاکتور را وصل کنید تا همه چیز با هم کار کند.

آماده برای مرحله بعدی...گیاهان شما.

تمام است، چادر شما اکنون برای گیاهان شما آماده است. ما نمی‌توانیم اینجا دروغ بگوییم و وانمود کنیم که همه کار سخت اکنون به پایان رسیده است، زیرا قطعاً اینطور نیست! در واقع تازه شروع شده است. هر پرورش دهنده باتجربه ای به شما خواهد گفت که شما فقط از طریق آزمون و خطا یاد می گیرید، بنابراین این زمان را به نظارت دقیق روی گیاهان خود اختصاص دهید، آزمایش کنید، تغییر دهید و در حین حرکت خود را تنظیم کنید. سعی کنید زیاد به خودتان فشار نیاورید، از اشتباهات خود درس بگیرید، سوال بپرسید و از هر توصیه ای که می توانید استفاده کنید، استفاده کنید. به هر حال دانش قدرت است. با انجام این کار شما به سرعت یاد می گیرید که چگونه گیاهان خود را بخوانید، محیط زیست و پاداش ها مطابق با تجربه شما افزایش می یابد.

مقالات مرتبط
Facebook
Twitter
LinkedIn

آدرس دفتر تهران: اقدسیه، تنگستان چهارم، مجتمع حیاط سبز، واحد 512


آدرس انبار: ورامین  – میدان بسیج – کمربندی پیشوا – نبش ورودی قلعه سین

021-2842-8686

0912-101-3644

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت بستر کشت گیاه می باشد.