Touch To CALL
HEXA GROW BAG
+982128428686

استفاده از پرلیت

از پرلیت چگونه استفاده می شود؟

استفاده از پرلیت یک گزینه عالی برای کاربردهای مختلف برای پرورش گل‌ها، سبزیجات و میوه‌های عالی است. پرلیت ماده ای بسیار متخلخل است که به طرز باورنکردنی جذب می شود. بیشتر به صورت دانه های کوچک، متخلخل، خردکننده و سفید قابل تشخیص است. پرلیت یک محصول سنگ آتشفشانی استخراج شده است که از نوعی شیشه آتشفشانی ساخته می شود که تا زمانی که منبسط شود فوق العاده گرم شده است.

می توان از آن به عنوان یک افزودنی رسانه ای برای افزایش احتباس آب و به عنوان یک محیط رشد برای تکثیر قلمه ها یا حتی رشد بذر استفاده کرد. حتی می توانید گیاهان هیدروپونیک را در یک سیستم سطلی با استفاده از چیزی جز پرلیت پرورش دهید.

استفاده از پرلیت

پرلیت آب و مواد مغذی را در ساختار متخلخل خود حفظ می کند، اما هرگز خیس نمی شود. ساختار خود را حفظ می کند و حباب های هوا تضمین می کنند که اکسیژن زیادی به ناحیه ریشه گیاه می رسد. تا زمانی که آب می تواند از ظرف کاشت خارج شود، پرلیت زهکشی خوبی را تضمین می کند، بنابراین برای استفاده در سیستم های سیل و زهکشی ایده آل است. مانند سایر بسترهای معدنی، پرلیت بی اثر و استریل است. همچنین عایق خوبی در برابر تغییرات دما است.

مزایای استفاده از پرلیت

1-تطبیق پذیر

پرلیت می تواند به عنوان تنها بستر رشد برای بسیاری از انواع گیاهان استفاده شود. یا می توان آن را در نسبت مخلوط استفاده کرد. یا در مخلوط 50/50 با ورمیکولیت (مشابه پرلیت) که اغلب برای شروع بذر استفاده می شود. یا می توانید آن را در مخلوط کوکو یا خاک بخرید که نسبت پرلیت در حدود 20-30 درصد است و به محیط غالب با زهکشی، هوادهی و تمام ساختار کمک می کند.

2-حفظ آب، زهکشی و هوادهی عالی

پرلیت به دلیل تخلخل، ظرفیت نگهداری آب تا 5 برابر وزن خود را دارد. پرلیت همچنین یک سیستم تصفیه طبیعی است که به آب اضافی اجازه می دهد به راحتی تخلیه شود و در عین حال کمی رطوبت را حفظ کند و مواد مغذی مورد نیاز گیاهان را جذب کند.

جریان هوا در خاک یا کوکو با افزودن پرلیت بسیار بهبود می‌یابد که برای تنفس ریشه‌های گیاه و برای هر موجود مفیدی که ممکن است در آن زندگی کند ضروری است. از آنجایی که پرلیت یک شیشه معدنی است و در نتیجه سخت تر از خاک اطراف آن است، همچنین به کاهش سرعت تراکم کمک می کند که خاک شما را کرکی و سبک نگه می دارد.

3-قابل استفاده مجدد

پرلیت قابل استفاده مجدد است. تنها زمانی که ممکن است پرلیت را دور بریزید این است که هنگام استفاده از آن مشکل بیماری داشته باشید و راه خوبی برای استریل کردن آن نداشته باشید. اگر با چیزی مانند Pythium مواجه شده اید، مطمئناً می خواهید قبل از استفاده از آن محیط با محصولات جدید، هاگ هایی را که بخش عفونی کننده بیماری هستند از بین ببرید. می‌توانید با استفاده از محلول پراکسید هیدروژن یا محلول سفیدکننده، محیط را استریل کنید، اما پس از آن باید کاملاً بشویید.

در اینجا لازم به ذکر است که پرلیت یک منبع تجدید ناپذیر است که ممکن است بر فرآیند تصمیم گیری برخی از تولیدکنندگان تأثیر بگذارد. با این حال، در حال حاضر عرضه جهانی پرلیت گسترده ای وجود دارد و تا کنون در 60 سال گذشته تنها 1 درصد از این منبع طبیعی را استفاده کرده ایم!

4-PH خنثی

پرلیت دارای pH خنثی است که کنترل بهتری بر کود و محلول مغذی داده شده به گیاهان شما امکان پذیر می کند. برای “اصلاح” PH نیازی به شستشو یا بافر نیست. به سادگی محلول را تنظیم کنید و آن را آب دهید. حتی زمانی که آبکشی و خشک شود، pH طبیعی 7.0 به یک باغ معمولی داخلی آسیبی نمی رساند. یک رسانه خنثی می تواند برای سلامت طولانی مدت سیستم بسیار راحت تر و بهتر باشد.

5-سازگار با مواد مغذی استاندارد

اکثر مواد مغذی معدنی/یونی هیدروپونیک استاندارد با استفاده از پرلیت به عنوان تنها محیط سازگار خواهند بود. اینها در دسترس ترین و با قیمت مناسب ترین محدوده مواد مغذی هستند و بنابراین نباید هزینه اضافی متحمل شوید.

6-مقاوم در برابر آفات

پرلیت پایدار و بی اثر، برخلاف برخی از مخلوط‌های گلدانی بر پایه خاک یا کوکو، هیچ حشره‌ای را جذب نمی‌کند. از آنجایی که پرلیت غیرآلی است و با توجه به گرمای شدیدی که برای ایجاد آن استفاده می‌شود، شانس بسیار کمی برای هجوم باکتری‌ها، قارچ‌ها یا حشرات وجود دارد. بنابراین، بر خلاف برخی دیگر از محیط های بدون خاک، قبل از استفاده اولیه نیازی به استریل کردن ندارد.

نکات مهم برای استفاده از پرلیت

1-مخلوط خاک و کوکو پرلیت

پرلیت یک محیط عالی برای مخلوط کردن با خاک است (80/20). پرلیت ساختاری را برای زیرلایه فراهم می کند تا از فشردگی جلوگیری کند. پرلیت برای نگه داشتن آب، مواد مغذی و حفره‌های هوا عمل می‌کند، بنابراین شما می‌توانید بین آبیاری مدت بیشتری فاصله بگیرید و گیاهان همچنان می‌توانند به آنچه نیاز دارند دسترسی داشته باشند.

مخلوط پرلیت با مواد دیگر
مخلوط پرلیت با مواد دیگر

2-آنچه را که می‌خرید بررسی کنید

اگر چه به عنوان یک ماده مصنوعی طبقه بندی نمی شود، استفاده از پرلیت می تواند تأثیر مضری بر محیط زیست بوم محلی داشته باشد زیرا از معادن نواری استخراج می شود. بنابراین قبل از خرید، ارزش این را دارد که ببینیم هر شرکتی چگونه پرلیت خود را استخراج می کند، چگونه ترکیب و اکولوژی خاک را حفظ می کند و برای احیای محیط چه کاری انجام می دهد. استخراج مسئولانه نباید چشم انداز را آسیب ببیند.

3-نوع مناسب پرلیت را انتخاب کنید

آیا باید از پرلیت درشت بر خلاف عیار متوسط یا ریز استفاده کرد؟ اگر در حال خرید یک مخلوط از پیش ساخته شده پرلیت / گلدان خاک هستید، تصمیم برای شما گرفته شده است، اما اگر به دنبال خرید یا استفاده از پرلیت به تنهایی هستید، این سوال مهمی است که باید در نظر بگیرید.

پرلیت درشت دارای بیشترین تخلخل هوا است، بنابراین بیشترین زهکشی و هوادهی را برای ریشه های شما ارائه می دهد. این محبوب ترین در میان کسانی است که در داخل گلدان رشد می کنند زیرا زهکشی عالی را فراهم می کند. مواد ریزتر برای استفاده در مخلوط های باکیفیت شروع بذر یا قلمه های ریشه زا مناسب تر هستند زیرا زهکشی ارائه شده باعث تولید سریع ریشه می شود.

4-قبل از استفاده آبکشی کنید

پرلیت غیر فیبری است که استفاده از آن را ایمن می کند، اما گرد و غباری که از آن تولید می شود اگر وارد ریه شود می تواند مضر باشد. بنابراین بهتر است زمانی که مرطوب است با آن کار کنید تا از استنشاق این ذرات گرد و غبار جلوگیری کنید. بهترین کار قبل از استفاده این است که پرلیت خود را به خوبی با آب تمیز بشویید تا تا حد امکان گرد و غبار و زباله ها از بین برود.

5-آن را در کنار ورمیکولیت استفاده کنید اما با آن جایگزین نکنید

برخلاف آنچه برخی افراد به شما می گویند، پرلیت و ورمیکولیت یک چیز نیستند. پرلیت تخلیه آزاد است و ورمیکولیت به مقدار زیادی آب آویزان می شود. آنها را می توان با هم استفاده کرد و یک گزینه محبوب استفاده از پرلیت در مخلوط 50/50 ورمیکولیت است. این برای اکثر گیاهان جوان ایده آل است و بهترین هر دو محیط را به شما می دهد. اگر سعی کنید در موقعیت های مختلف یکی را جایگزین دیگری کنید، مشکلات پیش می آید.

هر دو محصول بسیار سبک هستند و هوادهی را در مخلوط گلدانی شما افزایش می دهند، با این حال ورمیکولیت نزدیک به pH خنثی است در حالی که پرلیت دارای pH کمی قلیایی تر است. این واقعیت که ورمیکولیت رطوبت را بیشتر از پرلیت نگه می دارد، استفاده از آنها را متفاوت می کند. هنگامی که گیاهان به خاک بیشتر نگهدارنده آب یا برای شروع بذر نیاز دارند، باید از ورمیکولیت استفاده کنید. برای گیاهانی که خاک زود خشک شدن را ترجیح می دهند یا برای شروع قلمه زدن، باید از پرلیت استفاده کنید.

6-قبل از استفاده، مناسب بودن سیستم را بررسی کنید

پرلیت، سبک وزن است، که آن را برای سیستم های رشد هیدروپونیک که ممکن است شناور باشد، مشکل ساز می کند. DWC (فرهنگ آب عمیق) یک امر آشکار است. با جریان و جزر، ذرات پرلیت ممکن است به آرامی به سمت سطح گلدان های رشد حرکت کنند و باعث توزیع ناهموار در داخل گلدان شوند. هر سیستم رشدی که در آن سیل بخشی از عملیات عادی است ممکن است برای استفاده از پرلیت مناسب نباشد. برای استفاده با هر خاک یا محیطی بر پایه کوکو خوب است زیرا با موفقیت هوادهی و زهکشی را فراهم می کند.

7-استفاده از پرلیت برای محافظت از سطح بستر کشت

کپک و خزه می توانند روی سطح محیط رشد کنند اگر بیشتر اوقات مرطوب بماند.

پرلیت در صورت استفاده به نسبت مناسب به حل این مشکلات کمک می کند. هنگامی که روی سطح محیط رشد قرار می گیرد، رطوبت را از سطح خارج می کند و کپک و خزه را کاهش می دهد یا از بین می برد.

مقالات مرتبط