سیستم ایروپونیک

مقدمه

آئروپونیک یکی از بهترین راه ها برای رشد گیاهان در محیط های بدون خاک است. در یک سیستم ایروپونیک، گیاهان در بالای یک مخزن در یک محفظه محکم بسته شده معلق می شوند. گیاهان از طریق سوراخ هایی در درب وارد سیستم می شوند و با یقه ها پشتیبانی می شوند. این سیستم با یک پمپ دائمی کار می کند که یک میکرو مه خوب از محلول غنی از مواد مغذی را از سر اسپری پخش می کند. محلول به صورت همه جانبه پاشیده می شود و ریشه های در معرض دید را در محلول غنی از اکسیژن و مواد مغذی می پوشاند، زیرا آنها در محفظه ریشه زایی آویزان می شوند.

شما می توانید تقریباً هر گیاهی را با استفاده از Aeroponics پرورش دهید. سبزیجات به ویژه در سیستم‌های آئروپونیک به خوبی رشد می‌کنند، گیاهان سریع‌تر رشد می‌کنند، عملکرد بیشتری دارند و به طور کلی سالم‌تر از گیاهانی هستند که در خاک رشد می‌کنند.

ایروپونیک

مزایای ایروپونیک

1-دوستدار محیط زیست و ارزان تر برای شروع

آئروپونیک نسبت به سیستم‌های سنتی انرژی و آب کمتری مصرف می‌کند، که باعث می‌شود آن‌ها سازگارتر با محیط‌زیست و کار با آن‌ها ارزان‌تر باشند. به طور متوسط، گیاهان آئروپونیک از آب کمتر و مواد مغذی کمتری استفاده می کنند، زیرا میزان جذب مواد مغذی بیشتر است. گیاهان معمولاً با رشد بیشتر ریشه ها به سیستم های آئروپونیک پاسخ می دهند.

2-تحرک

سیستم‌های ایروپونیک جابه‌جایی فردی یا مجموعه‌ای از گیاهان را ساده می‌کنند، حتی می‌توانید کل نهالستان‌ها را بدون تلاش زیاد جابه‌جا کنید. برای چندین گیاه، می‌توانید سیستم‌های مدولار ایروپونیک را روی پالت‌ها قرار دهید تا حرکت را بسیار ساده کنید. برای گیاهان منفرد، تنها چیزی که لازم است انتقال گیاهان از یک طوقه به طوق دیگر است.

3-فراوانی اکسیژن

فضای بین سوراخ کاشت درب و محلول غذایی به این معنی است که فضای زیادی برای قرار دادن ریشه ها در معرض اکسیژن کافی وجود دارد. اکسیژن باعث رشد سریع و بدون بیماری می شود. اکثر سیستم های در حال رشد، ریشه های گیاه شما را در یک محیط پنهان می کنند. بسته به محیط، برخی از آنها می توانند با فضاهای هوایی کمتر فشرده شوند. این باعث می شود گیاه شما برای دسترسی به اکسیژن مورد نیاز خود دچار مشکل شود. با آئروپونیک، از آنجایی که گیاهان شما آزادانه معلق هستند و به طور مداوم با محلول غذایی غنی از اکسیژن پاشیده می شوند، آنها تمام اکسیژن مورد نیاز خود را بدون خشک شدن دریافت می کنند و دسترسی دائمی به مواد مغذی دارند. این ترکیب می تواند رشد گیاهان شما را با نتایج انفجاری ببیند.

4-رشد سریعتر

روش های آئروپونیک گیاهان را سریعتر از هر روش معمولی دیگری رشد می دهند. از آنجایی که ریشه ها به صورت 24 ساعته در معرض اکسیژن هستند، گیاه تمایل به رشد سریعتری دارد. همچنین استفاده از انواع مواد مغذی آسانتر است زیرا می دانید که آنها مستقیماً از طریق سیستم ریشه وارد گیاه می شوند.

5-نگهداری کمتر

بدون رسانه غبارآلود به معنای شلوغی کمتر و عدم احتمال مسدود شدن لوله ها یا میسترها است. تمیز کردن سیستم شما بین استفاده بسیار ساده تر است. تنها چیزی که نیاز دارید محفظه ریشه (محفظه ای که ریشه ها را در خود جای می دهد) است. این کار به ضدعفونی منظم و همچنین مخزن و کانال های آبیاری نیاز دارد. از آنجایی که هوا به عنوان واسطه ای برای رشد گیاهان عمل می کند، رشد آئروپونیک نیاز دارد
تعمیر و نگهداری بسیار کمتر

6-فضای کمتر

برای راه اندازی یک باغ آئروپونیک به فضای زیادی نیاز ندارید. بسته به سیستم، گیاهان را می توان به صورت عمودی، یکی روی دیگری روی هم قرار داد. Aeroponics اساسا یک سیستم مدولار است که برای حداکثر کردن فضای محدود عالی است.

سیستم ایروپونیک ایستاده
سیستم ایروپونیک ایستاده

نکات اصلی سیستم ایروپونیک

1-قبل از شروع تحقیق کنید

آئروپونیک به عنوان یک سبک پیشرفته کشت هیدروپونیک شناخته می شود. این یک مجموعه ایده آل برای تازه کارها در نظر گرفته نمی شود. برای اجرای یک سیستم ایروپونیک با نتایج قابل تکرار، به سطح مشخصی از شایستگی نیاز دارید. دانستن مواد مغذی و مقادیر مورد نیاز گیاه شما ضروری است، زیرا در صورت تغذیه بیش از حد، خاکی برای جذب مواد مغذی اضافی ندارید.

تحقیق در مورد ایروپونیک

در مورد رشد هواپيما، توصيه كلي اين است كه ابتدا با استفاده از ساير سيستم هاي رشد، راحت باشيد و موفق بوده ايد. اگر واقعاً مایلید که فوراً در آن گیر کنید، ایده خوبی است که وقت خود را صرف تحقیقات جدی کنید. مسلح کردن خود به دانش باید به شما این اطمینان را بدهد که حداقل بخشی از دانش مورد نیاز را آموخته اید. چند راه برای موفقیت وجود دارد، یکی یادگیری آهسته است، دیگری شیرجه رفتن و یادگیری در حین حرکت است. همه ما از اشتباهات درس می گیریم، از انجام آنها نترسید، فقط آنها را دو بار مرتکب نشوید.

2-ایروپونیک را با هیدروپونیک اشتباه نگیرید

هر دو از آب استفاده می کنند، اما این همان جایی است که شباهت ها به پایان می رسد. ایروپونیک با هیدروپونیک متفاوت است به این معنا که در ایروپونیک ریشه ها با هیچ محیطی تماس ندارند، در حالی که در هیدروپونیک با آنها تماس دارند. از رسانه هایی مانند سنگریزه های رسی در هیدروپونیک استفاده می شود و ریشه های گیاهان در آب غوطه ور می شوند در حالی که در ایروپونیک ریشه های گیاهان معلق هستند و به طور مداوم با جت های ریز آب در فواصل زمانی معین مه می شوند.

انواع سیستم های کشت هیدروپونیک
انواع سیستم های کشت هیدروپونیک

3-برای هزینه اولیه بالاتر آماده باشید

سیستم‌های ایروپونیک می‌توانند به عنوان سیستم‌های رشد قابل مقایسه با توجه به فناوری هزینه بیشتری داشته باشند. با این حال، همه سیستم ها برای زمین هزینه ندارند. اگر از ایروپونیک خود به درستی استفاده کنید، ارزش خود را از نظر نتایج، راحتی، کارایی مالی و زیست محیطی بیشتر می‌کنند.

4-چک کردن منظم منبع تغذیه

اگر قدرت شما در یک سیستم رشد معمولی شکست بخورد، گیاهان شما ممکن است در کوتاه مدت آسیب ببینند، اما معمولاً به دلیل ذخیره آب و محافظت از ریشه ها، زنده می مانند. با سیستم های ایروپونیک، گیاهان شما کاملا در معرض دید قرار می گیرند. اگر هر یک از پمپ های فشار بالا، آبپاش ها یا تایمرهای شما از کار بیفتد، پس گیاهان شما مدت زیادی از آسیب دیدن آنها باقی نمانده است. ریشه ها از کمبود آب رنج می برند و از یک محیط محافظت می کنند. خشک شدن ریشه ها با کوچکترین وقفه حتی شدیدتر از سیستم N.F.T است. به همین دلیل، بررسی‌های منظم ضروری است، و باید مراقب باشید تا یک منبع تغذیه مطمئن برای سیستم خود داشته باشید، شاید حتی یک برنامه پشتیبان در رزرو داشته باشید.

5-محفظه ریشه آئروپونیک را تمیز نگه دارید

به طور کلی، سیستم‌های آئروپونیک نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند، با این حال، یک ناحیه حیاتی وجود دارد که به توجه کامل شما نیاز دارد: محفظه ریشه. محیط نیمه مرطوب ثابت محفظه ریشه مکان مناسبی برای تشویق رشد باکتری است، محفظه بین رشدها باید با چیزی مانند هیدروژن پراکسید ضدعفونی شود و حداقل 24 ساعت با نسبت رقت توصیه شده اجرا شود. اگر این کار را انجام ندهید، خطر ابتلا به بیماری و گسترش آن در ناحیه ریشه را دارید.

تمیز نگه داشتن محفظه ریشه در ایروپونیک
تمیز نگه داشتن محفظه ریشه در ایروپونیک

تکثیر گیاهان و قلمه های جوان

تکثیر ایروپونیک یک کیت عالی برای شروع گیاهان جوان و قلمه های شما است. این که آیا قصد دارید از یک سیستم ایروپونیک در طول رشد خود استفاده کنید یا خیر. آنها شرایط عالی را برای کشت گیاهان جوان و قلمه ها به طور قابل اعتماد و سریع ایجاد می کنند. همچنین شما را با هنر و روند آئروپونیک آشنا می کند.

تکثیرکننده ایروپونیک
تکثیرکننده ایروپونیک

تکثیر کننده قلمه ها را از زیر غبار می کند تا سطح رطوبت و اکسیژن ایده آل را در ریشه حفظ کند. قلمه ها در گلدان های مشبک یا یقه های فوم آویزان می شوند و دائماً با آب غبارآلود می شوند و از پوسیدگی ریشه و خشک شدن آن جلوگیری می کنند و همچنین دسترسی نامحدود به اکسیژن را فراهم می کنند. سطح رطوبت توسط دریچه های بزرگ در درب کنترل و حفظ می شود. تکثیر آسان تر است زیرا غبار ثابت است و بنابراین نیازی به نظارت روزانه سطح آب نیست.

تکثیر ایروپونیک بهترین شروع را برای قلمه‌های شما ارائه می‌کند و تضمین می‌کند که درصد بیشتری از ریشه‌های قلمه‌های شما رشد می‌کنند و گیاهان شما سریع‌تر و قوی‌تر رشد می‌کنند. نه تنها این، بلکه زمانی که قلمه های شما آماده شد، می توان با دقت به سیستم انتخابی شما پیوند زد.

آئروپونیک یکی از سیستم های رشد جدیدتر در بازار است و می تواند راهی فوق العاده موثر برای رشد گیاهان شما بدون دردسر گلدان و خاک باشد. برخی می گویند که این سیستم رو به رشد آینده است.

مدیر فروشگاه ما در چلمسفورد، کامرون (کم) یک گیاه خانواده یشم بسیار دوست داشتنی (معروف به درخت پول) را آورد. او می خواست از آن برای تکثیر چند گیاه جدید استفاده کند. ما قبلاً هرگز سعی نکرده بودیم گیاهان جید را تکثیر کنیم، بنابراین او تصمیم گرفت یکی از انتشار دهنده های 40 سایت ایکس استریم ایروپونیک ما را پیکربندی کند.

مقالات مرتبط
Facebook
Twitter
LinkedIn

آدرس دفتر تهران: اقدسیه، تنگستان چهارم، مجتمع حیاط سبز، واحد 512


آدرس انبار: ورامین  – میدان بسیج – کمربندی پیشوا – نبش ورودی قلعه سین

021-2842-8686

0912-101-3644

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت بستر کشت گیاه می باشد.