Touch To CALL
HEXA GROW BAG
+982128428686

قطره چکان یا دریپر چیست؟

مقدمه

پرورش دهندگان از سیستم قطره چکان برای رساندن آب و مواد مغذی به ریشه گیاهان شما استفاده می کنند. سیستم های قطره چکان معمولا تحت فشار هستند. آنها از قطره چکان های کالیبره شده برای ارائه حجم مشخصی از محلول غذایی در یک زمان معین استفاده می کنند. آنها از پمپ برای تغذیه گیاهان شما با محلول غذایی استفاده می کنند. گاهی اوقات به آن سیستم آبیاری میکرو نیز می گویند.

یک سیستم قطره چکان با تامین مواد مغذی از یک مخزن اصلی از طریق یک لوله به یک سیستم لوله آبیاری کار می کند. سپس لوله از قطره چکان های کوچک استفاده می کند تا محلول غذایی را روی محیط رشد گیاه شما چکه کند. سپس محلول به سمت ریشه خیس می شود.

سیستم های قطره چکان کالیبره شده

قطره چکان دریپر

بهترین سیستم های قطره چکان از قطره چکان های جبران کننده کالیبره شده استفاده می کنند. این سیستم ها از یک پمپ برای رساندن حجم مشخصی از محلول غذایی به گیاهان شما استفاده می کنند. پمپ ها خطوط تغذیه را تحت فشار قرار می دهند بنابراین شما با سرعت ثابتی تغذیه می کنید. سیستم های قطره چکان کالیبره شده نتایج قابل تکرار می دهد. آنها به شما این امکان را می‌دهند که قوت‌ها و حجم‌های تازه و شناخته‌شده از مواد مغذی را متناسب با مرحله رشد گیاه تغذیه کنید. آنها به شما اجازه می دهند رژیم غذایی خود را ضبط کرده و دوباره آن را تکرار کنید.

مزایای سیستم قطره چکان

1-تطبیق پذیری

می توانید از سیستم قطره چکان با انواع رسانه ها از جمله کوکو و خاک استفاده کنید. مخلوط ها با خاک / پرلیت 60/40 و کوکو / هیدرولکا 70/30 مخلوط محبوب هستند. برای برخی از سیستم‌ها، می‌توان از سنگریزه‌های رسی به‌جای مدیوم استفاده کرد. انجام این کار باعث می شود هوای بیشتری در اطراف ریشه ها گردش کند. استفاده از سنگریزه‌های رسی به این معنی است که باید بیشتر غذا بخورید زیرا خاک رس به محلول غذایی مانند کوکو یا خاک نمی‌چسبد.

2-مصرف آب کمتر

از آنجایی که سیستم قطره چکان گیاهان شما را در ناحیه ریشه تغذیه می کند، آنها آب کمتری مصرف می کنند و هدر رفت آب را کاهش می دهند. یک سیستم آبیاری قطره ای خوب، تمام محلول های مغذی را بدون ضرر به محیط شما هدایت می کند.

3-پخش یکنواخت آب

آب به داخل رسانه نفوذ می کند و رطوبت را دقیقاً در جایی که لازم است – در ناحیه ریشه قرار می دهد. گیاهان با آبیاری منظم و یکنواخت سریعتر رشد می کنند. این بدان معناست که آنها بدون تنش مانند تنش خشکی می روند.

نکات اصلی برای سیستم های قطره چکان

1-شناخت

شما باید تصمیم بگیرید که از سیستم خود چه می خواهید. بر اساس آنچه قبلاً خوانده‌اید، آیا یک سیستم چرخشی میخواهید یا یک سیستم هدر رفت؟ سپس، چه نوع سیستم تحویل قطره‌ای برای نیازهای شما مناسب‌تر است؟ دو انتخاب دارید

 • سیستم چرخش مجدد
 • سیستم هدر رفت

1-سیستم چرخش مجدد

سیستم چرخشی قطره چکان دریپر

سیستم های قطره چکان چرخشی معمولاً مورد علاقه پرورش دهندگان خانگی است. این سیستم از یک تایمر برای کنترل پمپی استفاده می کند که خطوط قطره را تامین می کند. سپس محلول دوباره به مخزن جریان می یابد. در حالی که این یک سیستم عالی است و شما می توانید از محلول غذایی مجدد استفاده کنید، اما خیلی علمی نیست. شما نمی توانید به صراحت بدانید که گیاه شما چه چیزی را از محلول پاک می کند.

در نتیجه، به زودی می توانید با کمبود مواد مغذی مواجه شوید که به زودی خود را نشان می دهد. pH می تواند به سرعت تغییر کند و برای شما نیز مشکل ایجاد کند.

2-سیستم هدر رفت

سیستم هدر رفت آب قطره چکان دریپر

پرورش دهندگان تجاری سیستم های هدر رفت Run to Waste (RTW) را ترجیح می دهند. آنها می دانند که اینها نتایج قابل تکرار مورد نیاز را به آنها می دهد. شما فقط می توانید نتایج خود را با تکرار یک فرآیند موفق تکرار کنید. این شامل تغذیه یک محلول شناخته شده هر چند وقت یکبار است. در سیستم قطره چکان RTW شما فقط یک بار از محلول غذایی استفاده می کنید. هر گونه رواناب به هدر رفته و دفع می شود. استفاده از سیستم قطره چکان RTW تنظیم pH شما را آسان تر می کند. و این بدان معنی است که شما هر بار مقدار مشخصی از مواد مغذی را تغذیه می کنید (و قابل تکرار است)!

استفاده از run to waste به این معنی است که مواد مغذی را از طریق گیاه و محیط بیرون می‌کشید. اضافی تخلیه می شود و ساخته نمی شود، که منجر به مشکلات می شود. اگر می‌خواهید یک رژیم تغذیه تکرار شونده برای دریافت بهترین نتایج داشته باشید، سیستم‌های Run to Waste انتخاب هستند.

قطره چکان های مختلف چگونه کار می کنند

قطره چکان ها برای کنترل جریان مواد مغذی به گیاه مقاومت ایجاد می کنند. آنها معمولاً مطابق با حجم محلول غذایی که تحویل می دهند اندازه می شوند. در مورد اکثر قطره چکان های هیدروپونیک، این مقدار معمولاً 6.8 تا 9 لیتر در ساعت است.

سپس قطره چکان ها به موارد زیر تقسیم می شوند:

 • قطره چکان های جبران کننده فشار
 • قطره چکان های بدون جبران کننده فشار

1-قطره چکان های جبران کننده فشار (PCBS)

قطره چکان های جبران کننده فشار

قطره چکان های جبران کننده فشار (همچنین به عنوان قطره چکان های دکمه جبران فشار PCB شناخته می شوند) محلول غذایی را با سرعت ثابتی آزاد می کنند. اینکه آنها جبران می کنند به این معنی است که بدون توجه به فشار، همان نرخ را می دهند. قطره چکان های جبران کننده فشار نیز هرگونه گرفتگی احتمالی در سیستم را کاهش می دهند.

2-قطره چکان های بدون جبران کننده فشار

قطره چکان های قابل تنظیم دارای یک پیچ در بالا هستند. اینها به شما امکان می دهند جریان مواد مغذی را تنظیم کنید. با پیچاندن پیچ به سمت پایین روی بدنه قطره چکان، جریان مواد مغذی کند می شود یا برعکس. این به شما امکان می دهد قطره چکان های جداگانه را در یک سیستم راه اندازی کنید. قطره چکان های غیر جبرانی به شما این امکان را می دهند که نرخ های متفاوتی از مواد مغذی را تحویل دهید. شما می توانید گیاهان مختلف را در یک سیستم بیشتر از گیاهان دیگر دریافت کنید. توانایی حذف بالای قطره چکان، تمیز کردن و رفع هرگونه انسداد را آسان تر می کند.

پایه های قطره چکان دریپر

پایه های قطره چکان برای چسباندن خطوط قطره چکان در گلدان ها کار می کنند و محلول غذایی را مستقیماً به رسانه هدایت می کنند. رسانه محلول مغذی را می گیرد و از طریق فتیله آن را در سراسر گلدان پخش می کند. در نهایت رسانه به اشباع می رسد و شما متوجه ریزش از ته دیگ خواهید شد.

نظارت و مانیتورینگ

با رشد و نمو گیاهان نیاز به مواد مغذی گیاه تغییر می کند. قطره چکان اجازه می دهد تا در صورت نیاز تنظیمات را انجام دهد. برای افزایش یا کاهش دفعات آبیاری باید تایمر خود را تنظیم کنید. تغییرات به عواملی مانند:

 • نوع گیاه
 • اندازه گیاه
 • شرایط رشد
 • مرحله رشد

انتخاب بستر کشت متناسب با قطره چکان دریپر

پشم سنگ rockwool

پشم سنگ

کوکوپیت بافر شده 5 کیلوگرمی

کوکوپیت

پیت ماس سیاه رنگ

پیت ماس

پرلیت با دانه بندی 1-3 میلیمتر

پرلیت

توانایی حفظ رطوبت بالای کوکو به این معنی است که نیازی به آبیاری مرتب نخواهد داشت. یک محیط زهکشی آزاد، مانند گلوله های رسی منبسط شده یا پرلیت درشت، به آبیاری مکرر نیاز دارد. قبل از برداشت، زمانی که قصد شستشوی گیاهان خود را دارید، باید دفعات آبیاری را افزایش دهید.

زمان آبیاری

20٪ حجم رواناب محاسبه شده در هر دوره 24 ساعته می باشد.
شما باید محاسبات زمان آبیاری خود را بر اساس حجم کل رواناب در یک دوره 24 ساعته قرار دهید. اگر حجم رواناب شما در یک دوره 24 ساعته زیر 20 درصد محاسبه شود، باید زمان تغذیه را افزایش دهید یا به دفعات تغذیه کنید.

تغذیه های چندتایی یا تکی

اگر چند بار در روز غذا می دهید، نیازی به 20 درصد رواناب در هر خوراک ندارید. فقط باید زمان فیدهای خود را برای 20 درصد رواناب در طول روز بهینه کنید. برعکس، اگر یک بار در روز غذا می دهید، باید آن خوراک را برای رسیدن به میزان رواناب 20 درصد بهینه کنید.

محاسبه زمان روان آب

محاسبه رواناب در یک زمان معین ساده ترین راه برای تعیین زمان آبیاری و رواناب است. این روش اگر روزی یک بار شیر بدهید بهترین کار را دارد.

توجه: این روش همچنین می تواند نشانه خوبی برای استفاده از آبیاری های متعدد باشد.

 1. زمان خوراک.
 2. زمان مشاهده رواناب را یادداشت کنید.
 3. زمانی را که آبیاری تمام می شود (پمپ خاموش می شود) یادداشت کنید.
 4. زمان رواناب را به عنوان درصدی از زمان کل محاسبه کنید.

تغذیه روزی یکبار

1. اولین رواناب در دقیقه 9 مشاهده می شود.
2. آبیاری در 10 دقیقه تمام می شود.
3. 1 دقیقه زمان رواناب = 10%
4. برای محاسبه رواناب اضافی که هنگام خاموش شدن پمپ دریافت می کنید، 5٪ اضافه کنید = 15٪
یک راه حل برای این مشکل می تواند تمدید زمان تغذیه باشد. با پیروی از مراحل بالا، یک دقیقه دیگر به زمان فید خود اضافه کنید و دوباره اندازه گیری کنید.

محاسبه رواناب - اندازه گیری رواناب کل

این ساده ترین راه برای نگه داشتن چشم شما در رواناب است. پس از وارد شدن به یک روال خوب با زمان آبیاری خود، رواناب کل را اندازه گیری کنید تا ببینید آیا اوضاع در مسیر درست است یا نیاز به اصلاح دارد.

چند بار باید تغذیه کنم؟

متغیرهای اصلی که در اینجا باید در نظر گرفته شوند، انواع محیط کشت مورد استفاده و اندازه گیاه در رابطه با اندازه گلدان است.

با فرض اینکه تقریباً از 4 × 16 لیتر هرس هوا در هر 1-1.2 متر مربع استفاده می کنید و گیاهانی دارید که به خوبی رشد می کنند، می توان از راهنمای زیر استفاده کرد.

آبیاری قطره ای – زمان تغذیه

 • اجازه ندهید محیط کشت شما بین دو آبیاری بیش از حد خشک شود. بستر شما باید حدود 30 درصد از کل ظرفیت نگهداری آب خود را در نقطه ای که قرار است تغذیه بعدی باشد ذخیره کند.
 • هرگز اجازه ندهید گیاهان شما پژمرده شوند. قبل از شروع تغذیه گیاهان خود، می خواهید آنها به طور فعال تعرق کنند (آب و مواد مغذی را جذب کنند). با در نظر گرفتن این موضوع، ایده خوبی است که قبل از شروع چرخه تغذیه، یک ساعت پس از روشن شدن چراغ ها صبر کنید.

استفاده از مواد مغذی و افزودنی تمیز

برای جلوگیری از مسدود شدن PCB ها و قطره چکان ها، از استفاده از خوراک ها و افزودنی های آلی غلیظ، چسبناک یا توده ای خودداری کنید.

فقط از خوراک های هیدروپونیک تمیز و افزودنی ها با سیستم قطره چکان خود استفاده کنید.

استفاده از محصولات آنزیمی مانند: GrowDog Exotic Enzyme یا Hygrozyme به جلوگیری از تجمع رسوب و انسداد در خطوط آبیاری، PCB ها و قطره چکان ها کمک می کند.

درک فشارها و لوله ها

فشار لوله های دریپر

تغذیه تکراری و صحیح به گیاهان شما بهترین شانس ممکن را برای موفقیت می دهد. برای انجام این کار و تکرار آن، باید رکورد بگیرید. شما باید ثبت کنید که بعد از روشن کردن قطره چکان چه مدت طول می کشد تا رواناب از پایه هر گیاه را مشاهده کنید. این به شما کمک می کند تا زمان راهنمای خود را برای هر آبیاری متوالی تشکیل دهید. با این حال، با توسعه و مصرف بیشتر گیاه، این نیاز به اصلاح دارد. حتما آن را بررسی کنید و سوابق دقیق را نگه دارید.

تعمیر و نگهداری سیستم قطره چکان - از انسداد اجتناب کنید

انسداد لوله های بستر کشت و دریپر

مشکل اصلی سیستم های آبیاری قطره ای می تواند زمانی باشد که قطره چکان ها با نمک ها و رسوبات مسدود می شوند. در حالی که ممکن است هرگز به اندازه تصویر بالا بد نشوند، انسداد باعث ایجاد مشکل در سیستم قطره چکان شما می شود که به دقت کالیبره شده است. برای جلوگیری از مشکلات، بسیاری از پرورش دهندگان از یک فیلتر برای حذف رسوبات و سایر موادی که ممکن است قطره چکان ها را مسدود کنند، استفاده می کنند. اگر از فیلتر استفاده می کنید، باید خود فیلتر را مرتب تمیز کنید. این کار باعث می شود بهترین کار ممکن را انجام دهد.

فیلتر کردن آب قبل از استفاده از آن می تواند ایده خوبی باشد. برخی از منابع آب حاوی سطوح بالایی از مواد معدنی آهن هستند. اینها می توانند عامل اصلی انسداد باشند. قطره چکان ها در صورت قرار گرفتن بیش از حد طولانی در معرض نور مستقیم می توانند مسدود شوند و امکان تجمع نمک یا جلبک را فراهم کنند.

سیستم های هیدروپونیک در حال چرخش مجدد می توانند مسدود شوند. گاهی اوقات، مواد آلی و ذرات در جریان گردشی گیر می کنند. برای جلوگیری از این امر از فیلترهای با اندازه صحیح نصب شده برای گرفتن هرگونه ماده آلی استفاده کنید. برای جلوگیری از استرس گیاه از قطره چکان ها و قطره چکان های نادرست یا شکسته، بررسی کنید که همه آنها در زمانی که سیستم روشن است کار کنند.

روش از بین بردن انسداد لوله ها

انسدادهای جزئی را با ضربه زدن روی قطره چکان پاک کنید تا هر چیزی که باعث مشکل شده است را از بین ببرید.

اگر نمک یا رسوب دارید، قطره چکان را چند دقیقه در آب داغ خیس کنید تا حل شود و شفاف شود. اگر قطره چکان شما همچنان مسدود است، فقط باید آن را تعویض کنید.

برای بهبود طول عمر سیستم خود، آن را بین چرخه های رشد تمیز کنید. این به حذف هر گونه اثری از رسوبات نمک، جلبک ها و باکتری ها کمک می کند. سیستم های قطره چکان برای تغذیه خودکار عالی هستند و می توانند نتایج فوق العاده ای به شما ارائه دهند.

سیستم های قطره چکان برای باغبانان تنبل نیست. برای بهترین نتایج، باید کمی TLC برای مراقبت و نگهداری تجهیزات و گیاهان خود قرار دهید.

مزایای استفاده از سیستم قطره چکان

اگر می‌خواهید از گیاهانی که به خوبی تغذیه می‌شوند و دسترسی دائمی به خوراک تازه و با دقت اندازه‌گیری شده دارند، بهره‌مند شوید، سیستم قطره‌ای مناسب شماست. صرفه جویی در زمان و بهبود دقت در تغذیه دستی به شما کمک می کند تا گیاهان بزرگتر با پتانسیل عملکرد بسیار بهبود یافته رشد کنید.

مقالات مرتبط