Touch To CALL
HEXA GROW BAG
+982128428686

پرورش توت فرنگی به روش هیدروپونیک

پرورش توت فرنگی به روش هیدروپونیک
مقدمه

آیا توت فرنگی توت مورد علاقه شماست؟ آیا می خواهید آن را از راحتی خانه خود پرورش دهید؟ خوب، پرورش توت فرنگی از طریق سیستم هیدروپونیک می تواند راهی جدید، سرگرم کننده، تمیز و کارآمد برای پرورش آن باشد. چرا که نه؟ توت فرنگی های هیدروپونیک به اندازه توت فرنگی های کشت شده در خاک آبدار و خوش طعم هستند. علاوه بر این، آنها به شما اجازه می دهند که فصل رشد را طولانی کنید، به این معنی که می توانید در تمام طول سال از توت فرنگی تازه لذت ببرید.

شاید فکر کنید که روش کشت توت فرنگی به روش هیدروپونیک بیش از حد پیچیده است، اما باید به شما بگوییم که ساده ترین است. دلایل زیادی برای شروع هیدروپونیک وجود دارد، مخصوصاً زمانی که آماده پرورش انواع توت ها هستید. پس اجازه دهید شروع کنیم، آیا؟

دلایل رشد توت فرنگی هیدروپونیک

آیا کشت توت فرنگی در خاک را امتحان کرده اید؟ اگر این کار موثر بود و فکر می کنید راه دیگری برای رشد آن وجود ندارد، در اشتباه هستید. ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که مهم نیست که در مورد پرورش این توت چقدر مبتدی هستید، دلایل زیادی وجود دارد که باید این سبک رشد را در نظر بگیرید.

هیدروپونیک از خاک استفاده نمی کند. از محیط های بی اثر برای چسباندن ریشه های گیاهان در موقعیت استفاده می کند. سیستم ریشه از طریق این محیط به رشد خود ادامه می دهد. بسته به آنچه در حال توسعه هستید، مستقیماً در معرض ترکیب مواد مغذی و آب قرار می گیرد. در اینجا چند مزایا و معایب وجود دارد که توضیح می دهد که چرا سیستم هیدروپونیک بهترین برای پرورش توت فرنگی است.

مزایا
مزایای پرورش توت فرنگی به روش هیدروپونیک
 • توت فرنگی هایی که از طریق سیستم هیدروپونیک رشد می کنند مستعد هیچ گونه آفت پروازی نیستند.
 • سیستم هیدروپونیک در مصرف آب کارآمد است، زیرا برخلاف تغذیه منظم آب شیرین برای محصولات، گردش مجدد آب وجود دارد.
 • میوه‌هایی که به صورت هیدروپونیک رشد می‌کنند، گیاهان بیشتری را در هر فوت مربع ارائه می‌دهند، زیرا می‌توانند به صورت عمودی رشد کنند.
 • برداشت توت فرنگی نیز آسان تر است زیرا برای حمل برداشت خاک نیازی به خم شدن ندارید.
 • توت فرنگی تنها به 8-12 ساعت نور در روز نیاز دارد. بنابراین، بر خلاف سایر گیاهان، شما مجبور نیستید برنامه نور را تغییر دهید.
معایب
 • با تمام نکات مثبتی که ذکر کردیم، ممکن است احساس کنید که ممکن است هیچ نقصی وجود نداشته باشد. خوب، حق با شماست، زیرا فقط تعداد انگشت شماری از اشکالات وجود دارد. در اینجا فقط دو ضعف کوچک وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید.

 • سیستم هیدروپونیک می تواند کمی گرانتر از کشت محصول در خاک باشد.
  در مقایسه با روش مرسوم باغبانی خاک، تکنیک هیدروپونیک ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد.

 • اما، این راه‌اندازی‌های اولیه اغلب در درازمدت جواب می‌دهند. حتما فکر میکنی چرا؟ خوب، هیچ چیز از نظر بازده و کارایی بلندمدت بهتر از سیستم عمودی کشت نمی شود. با همان تنظیمات، می توانید به رشد توت فرنگی ادامه دهید.

 • همچنین، هنگامی که از هیدروپونیک استفاده کردید، می توانید توت فرنگی را در مقادیر بیشتری پرورش دهید. با این حال، مطمئن شوید که یک سیستم داخلی و آب و هوای ثابت دارید.

چیزهایی که برای شروع نیاز داریم

یکی از محصولات بسیار با ارزش باید توت فرنگی باشد. مردم در سراسر جهان آن را به دلیل محتوای مواد مغذی، رنگ و طعم آن می شناسند. با این حال، کشت توت فرنگی می تواند یک چالش مهم باشد.

در اینجا برخی از موارد ضروری است که باید هنگام پرورش توت فرنگی از طریق سیستم هیدروپونیک در نظر بگیرید.

بسترها

یک عامل اساسی در رشد توت فرنگی به روش هیدروپونیک باید بستر باشد. میوه ها به هوادهی عالی در ناحیه ریشه نیاز دارند. بنابراین، توصیه می کنیم توت فرنگی را روی بستری بکارید که بتواند 15 درصد تخلخل ایجاد کند. این درصد کمترین میزان تخلخلی است که در ناحیه ریشه نیاز دارید.

Rise Hydroponics گزینه های مختلفی را برای زیرلایه ها ارائه می دهد. مخلوط‌های پیت با طراحی سفارشی نیز وجود دارد که می‌توانید سفارش دهید. مهم نیست که چه چیزی را انتخاب می کنید، به چیزی بچسبید که به راحتی و به راحتی در دسترس باشد. ما به کوکو سوگند.

کوکو کاملاً بی اثر است و PH یا تغذیه توت فرنگی را تغییر نمی دهد. برای مبتدیان، ارزان و در دسترس است. با این حال، همیشه می‌توانید مقداری پرلیت اضافه کنید، زیرا باعث افزایش زهکشی و تهویه آب می‌شود.

در حال رشد منابع

وقتی توت فرنگی را به روش هیدروپونیک پرورش می دهید، با دقت محصولاتی را انتخاب کنید که به تولید آن کمک می کند. برای شروع، باید بهترین و با کیفیت ترین آغوش را تهیه کنید که در آن توت فرنگی های شما رشد می کنند. به سراغ آبخوری هایی بروید که حجمی بین 8 تا 15 لیتر دارند. بسته به شرایط محیطی و منطقه تولید، رنگ و اندازه گودال را انتخاب کنید.

تکنیک های کاشت

قبل از شروع، تصمیم بگیرید که آیا می خواهید از ابتدا رشد کنید یا از دانه. دانه‌های توت‌فرنگی سال‌ها طول می‌کشد تا بتوانند بارور شوند، بنابراین گزینه کندتری است. کاشت بوته های جوان توت فرنگی را در سیستم هیدروپونیک با استفاده از گلدان های توری و بستر مناسب توصیه می کنیم.

درجه حرارت

دمای پایین در شب طعم توت فرنگی را افزایش می دهد. مطمئن شوید که دمای توت فرنگی 18.3 تا 24 درجه سانتیگراد در دمای روز و 10 تا 13 درجه سانتیگراد در شب باشد. این شرایط دمایی به توت ها اجازه رشد می دهد.

رطوبت

هنگام پرورش توت فرنگی باید رطوبت نسبی ایده آل را حفظ کنید. رطوبت کم بر جذب کلسیم تأثیر می گذارد که باعث چرخش نوک می شود که بر کیفیت میوه و فتوسنتز تأثیر می گذارد. رطوبت نسبی هوا را بین 60 تا 75 درصد و در شب رطوبت بالا را حفظ کنید تا به حرکت مواد مغذی کمک کند.

pH و EC

توت فرنگی به EC و pH حساس است. بنابراین، pH آب زهکشی را بین 5.5-6.5 و EC در dSm-1 1.2 (حداکثر) حفظ کنید. توصیه می کنیم برای حفظ pH و در امان ماندن از مشکلات مواد مغذی از یک PH متر استفاده کنید.

محلول غذایی

اگر یک محلول مغذی برای زنده نگه داشتن توت فرنگی خود داشته باشید، به شما کمک می کند. بنابراین، بهتر است از مواد مغذی مایعی استفاده شود که فسفر، پتاسیم، نیتروژن، ریز مغذی‌ها و مواد مغذی ثانویه را در مقادیر قابل توجهی تامین می‌کنند.

چگونه می توان مشکلات را در راه اندازی های آبی که توت فرنگی پرورش می دهند عیب یابی کرد؟
حل مشکلات در پرورش توت فرنگی به روش هیدروپونیک
مسائل رو به رشد

pH و عدم تعادل تغذیه از مسائل رایج در حال رشد هستند. این مشکلات ممکن است به دلیل تغذیه بیش از حد، تغذیه کم، PH بیش از حد یا pH پایین ظاهر شوند. بنابراین برای تشخیص زودتر مشکلات، یک مجله داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که محلول غذایی در سطوح دقیق برای گیاهان توت فرنگی نگهداری می شود. اگر ترکیب مواد مغذی خیلی قوی است، آن را با مقداری آب بیشتر رقیق کنید.

زمان تغذیه را حفظ کنید. به این دلیل که تغذیه ممکن است تعادل ظریف pH، آب و مواد مغذی را در زمان نامناسبی بر هم بزند. توت فرنگی های شما ممکن است به شدت آسیب ببینند. یک PH متر همراه خود داشته باشید و سطوح آن را به صورت روزانه بررسی کنید.

تکثیر

بیشتر پرورش دهندگان توت فرنگی را با استفاده از گیاهچه یا بذر تکثیر می کنند. همچنین، شما می توانید فقط از گیاهانی استفاده کنید که در انتهای استولون ها رشد کرده اند. اگر بذر می‌خرید، دانه‌ها را از یک تامین‌کننده قابل اعتماد جمع‌آوری کنید.

بذرها را در مخلوط گلدانی بکارید و صبر کنید تا جوانه بزنند تا به یک گیاه بزرگ تبدیل شوند. آن را گرم، مرطوب نگه دارید و نور را تامین کنید تا گیاه جوان رشد کند. با گیاهچه ها، قلمه ها را بردارید و در خاک گلدان پخش کنید.

هم برای گیاهچه ها و هم برای شروع بذر، منتظر بمانید تا برنامه حداقل ریشه هایی به طول 2 اینچ ایجاد کند. آنها را از گلدان خارج کرده و ریشه آنها را بشویید تا خاکی به آنها نچسبد. این ریشه ها را در محیط رشد خود بکارید.

هرس

برای اطمینان از اینکه توت فرنگی شما رشد سالمی دارد و عملکرد بالایی دارد، دوندگان را هرس کنید. این دونده ها به عنوان استولون شناخته می شوند و ساقه های بدون برگ هستند که از گیاه بیرون می آیند. این استولون ها را در نزدیکترین فاصله به پایه گیاه قرار دهید. اگر گیاهچه ای در نوک دونده پیدا کردید، از آن برای تکثیر استفاده کنید.

گرده افشانی

اگر می خواهید انواع مختلف توت فرنگی را تلاقی کنید، توت فرنگی ها را گرده افشانی می کنید. از آنجایی که سیستم های هیدروپونیک در داخل خانه انجام می شود، حشرات گرده افشان مانند زنبورها ممکن است به گیاهان دسترسی نداشته باشند. بنابراین شما باید گرده افشانی را با دست انجام دهید تا باردهی وجود داشته باشد.

به یاد داشته باشید که گیاهان توت فرنگی آندروژن هستند. بنابراین، از سواب های پنبه ای برای جمع آوری گرده از یک گل استفاده کنید. همان گرده را به گل دیگری منتقل کنید و این روند را در تمام گیاهان توت فرنگی خود تکرار کنید.

آفات

کشاورزی هیدروپونیک احتمال ابتلا به بیماری ها و آفات را کاهش می دهد. و اگر در داخل خانه رشد می کنید، گیاهان شما به هر حال از حشرات محافظت می شوند، اما همیشه این خطر وجود دارد. ممکن است از ناکجاآباد با حشرات، تریپس و کنه های عنکبوتی مواجه شوید. در این صورت، سطوح گیاه را با روغن چریش اسپری کنید یا از اسپری مبتنی بر پیرترین برای رفع مشکل استفاده کنید.

بیماری ها

توت فرنگی های هیدروپونیک اکثر نگرانی های پوسیدگی ریشه را از بین می برد. چون در این روش کشاورزی خاکی وجود ندارد، هیچ گونه پوسیدگی قارچی را تجربه نمی کنید. اما، برخی از بیماری ها ممکن است بالاتر از محیط رشد شما ظاهر شوند و شما می توانید به روش های مختلف با آنها مقابله کنید.

پوسیدگی میوه موکور و ریزوپوس رایج ترین اشکال پوسیدگی میوه هستند که توت فرنگی های رسیده یا رسیده را تحت تأثیر قرار می دهند. این پوسیدگی ها در دماهای گرمتر ایجاد می شوند. بنابراین برای مبارزه با آنها، باید توت های خود را در زمان رسیدن و رسیدن آنها بچینید.

یک بیماری مبتنی بر اسپور به نام سفیدک پودری بر توت فرنگی تأثیر می گذارد. برای رفع مشکل می توانید از اسپری قارچ کش (بر پایه مس) یا روغن چریش استفاده کنید.

Botrytis Cinerea بر گل ها و میوه ها تأثیر می گذارد. به آن قالب خاکستری نیز می گویند. توصیه می کنیم از اسپری قارچ کش بر پایه مس و روغن چریش برای هر گونه آلودگی استفاده کنید.

بهترین روش هیدروپونیک برای پرورش توت فرنگی؟

به گفته ما بهترین سیستم هیدروپونیک برای کشت توت فرنگی سیستم Ebb and Flow است. در این سیستم، ریشه های گیاه را با محلول غذایی و آب پر می کنید تا هر دو بعداً تخلیه شوند.

برای تنظیم چرخه های “سیل و تخلیه” به تایمر نیاز دارید. این چرخه ها در طول روز بارها ظاهر می شوند. و بهترین خبر این است که شما می توانید یک دسته از انواع توت ها را تنها با کمک یک سیستم پرورش دهید. بنابراین، سطل های جریان حباب خود را تهیه کنید و سیستم Ebb and Flow خود را برای پرورش توت فرنگی راه اندازی کنید.

نتیجه

سیستم هیدروپونیک تولید توت فرنگی برتری بیشتری نسبت به کشاورزی خاکی دارد. این به این دلیل است که شما به تولید خود در یک گلخانه ادامه می دهید. ساختار داخلی آفات را حذف می کند و به کنترل بیولوژیکی کمک می کند. لازم نیست از آفت کش های شیمیایی یا آب زیاد استفاده کنید. برای پرورش توت فرنگی تنها به مقداری گلدان توری، لوله های پی وی سی، کاشت توت فرنگی آماده، موتور پمپ، کوکوپیت و آبگیر نیاز دارید. حتی اگر مساحت 15×20 فوت مربع داشته باشید، می توانید تا 600 گلدان بکارید.[1] پس برای چی منتظری؟ ادامه دهید و توت های خود را پرورش دهید زیرا سیستم هیدروپونیک می تواند تنها راه حل بلندمدت برای ما ساکنان شهری در پی وضعیت گرمایش جهانی باشد. امیدواریم از وبلاگ ما خوشتان آمده باشد و اگر موردی برای به اشتراک گذاشتن وجود دارد، در زیر نظر دهید.

مقالات مرتبط