Touch To CALL
HEXA GROW BAG
+982128428686

کوکوپیت چیست؟

کوکوپیت چیست؟

در این مقاله از هگزا گروبگ به کوکوپیت می پردازیم..

کوکوپیت نوعی خاک گلدان است که از الیاف میوه نارگیل به دست می آید. اگر تا کنون به میوه نارگیل دقت کرده باشید متوجه میشوید که از سه قسمت تشکیل شده است.
(Outer Shell)پوسته سخت اولیه.
(Fibre)یک لایه الیافی.
(Coconut Shell)پوسته سخت ثانوی که قسمت خوراکی نارگیل و آب نارگیل درون این پوسته ثانوی قرار دارد.

Table of Contents

میوه نارگیل

از زمان های قدیم از قسمت الیافی نارگیل برای تولید نخ و منسوجات پارچه ای استفاده میکردند. جالب است بدانید فرش های تولید شده از الیاف نارگیل بسیار گران قیمت بوده و جز کالاهای لاکچری محسوب میشه. الیاف اصلی نارگیل توسط الیافی ثانویه که بسیار ریزتر هستند،در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. در روند جداسازی الیاف اصلی، الیاف ثانوی جدا میشوند که تا مدت ها دور ریخته میشدند. به همین منظور به آن محصول جانبی by-product میگویند. در اوایل قرن بیستم کارایی این محصول جانبی در کشاورزی کشف شد و نام کوکوپیت coco peat بر روی آن گذاشته شد. کوکوپیت باید به صورت مناسب فراوری شود تا قابل استفاده در کشاورزی باشد. امروزه کارخانجات متعددی در هند و سریلانکا جهت فراوری کوکوپیت تاسیس شده اند و کیفیت محصولات آنها با توجه به کیفیت فراوری متفاوت می باشد.

در ادامه مقاله خلاصه حقایقی که درباره کوکوپیت وجود داره رو مطرح میکنیم‌، سپس در ادامه وارد جزییات بیشتری خواهیم شد.

حقیقت هایی در مورد کوکوپیت که باید بدانید

  1. از پوشش هسته میوه نارگیل تهیه میشود.
  2. نحوه فراوری آن شدیدا در کیفیت نهایی محصول تاثیر دارد.
  3. دو کشور هند و سریلانکا به علت داشتن باغات انبوه نارگیل تولید کنندگان اصلی این محصول هستند.
  4. کوکوپیت به خودی خود دارای مواد معدنی و مغذی نیست و تنها به دلیل آبرسانی و ایجاد تخلخل در خاک مورد توجه قرار گرفته است. لذا در هنگام استفاده از کوکوپیت باید آن را با موادی مانند کلسیم و مواد معدنی دیگر غنی کرد و بهتر است بصورت ترکیب شده با پرلیت و پیت ماس و خاک مورد استفاده قرار گیرد.
  5. کوکوپیت از نظر اسیدی یا بازی بودن در حالت خنثی قرار دارد.
  6. کوکوپیت از پیت ماس ارزان تر می باشد.
  7. تا ۱۰ سال تجزیه نخواهد شد، ولی با مرور زمان خاصیت ابگیری خود را از دست میدهد.

کوکوپیت دقیقا چگونه تولید می شود؟

پس از چیده شدن میوه های نارگیل ابتدا هسته خوراکی آن توسط دستگاه های مخصوص جدا میشود و برای فروش به بازار عرضه میگردد. پوسته باقی مانده (husk) به مراکز تولید کوکوپیت منتقل میگردد. لازم است برای جدا کردن الیاف ها از یکدیگر، پوسته ها به مدت ۳ تا ۶ ماه در آب خیسانده شوند

کوکوپیت در برکه
کوکوپیت در برکه

این مرحله فضای بسیار بزرگی را میطلبد. ساخت استخرهای وسیع جهت خیساندن پوسته ها مقرون به صرفه نمی‌ باشد، لذا این عمل معمولا در برکه های طبیعی یا ساحل دریا انجام میشود. متاسفانه در این مرحله مقدار زیادی نمک وارد پوسته ها میگردد که در مراحل بعدی تلاش میکنند با شست و شو نمک را خارج کنند.پس از خیس خوردن پوسته ها، انها را به مدت ۶ ماه تا یک‌ سال زیر نور خورشید خشک میکنند. تمام این پروسه موجب میشود چسبندگی‌ الیاف کاهش یاید و قابل جداسازی شوند.

دپو کردن کوکوپیت
خشک کردن پوست نارگیل جهت درست کردن کوکوپیت

در مرحله بعدی پوسته ها وارد دستگاه می شود تا دو محصول از آن استخراج گردد. الیاف درشت جهت مصارف نساجی و الیاف ریز جهت مصارف کشاورزی. در گذشته فقط الیاف درشت به عنوان کالای ارزشمند مورد توجه بود و الیاف خرد شده دور ریخته میشد تا اینکه کاربرد آنها در کشاورزی تحت عنوان کوکوپیت رواج یافت. در درون دستگاه ابتدا الیاف اصلی جهت مصارف نساجی جدا میشود، در همین حین الیاف ثانوی و مواد اضافی پوسته که به آن کوکوپیت می گویند در مخزن دستگاه ذخیره میگردد. کوکوپیت بدست امده را شستشو میدهند و توسط دستگاه پرس در اشکال مکعبی، دایره ای یا صفحه ای متراکم و سپس بسته بندی میکنند.

الیاف کوکوپیت
الیاف کوکوپیت جهت مصارف نساجی
قالب کوکوپیت جهت مصارف کشاورزی
قالب کوکوپیت جهت مصارف کشاورزی

تاثیر پروسه تولید در کیفیت نهایی کوکوپیت

هم اکنون که‌ با مراحل تولید کوکوپیت آشنا شدید میتوانید تاثیر مراحل مختلف در کیفیت محصول نهایی را متوجه شوید. در صورت خیساندن پوسته های نارگیل در آب دریا مقدار زیادی نمک وارد کوکوپیت خواهد شد که مستلزم شست شو جهت کاهش EC می باشد. در صورتی که شست شو به صورت مناسب صورت نگیرد محصول نهایی برای کشت بسیاری از گیاهان مناسب نخواهد بود. خیساندن در برکه ها به علت شیرین تر بودن اب برکه نسبت به دریا ارجحیت دارد. در سریلانکا معمولا پوسته ها در برکه خیسانده می شوند و محصولات نهایی کیفیت بالاتری دارند.
مرحله خشکاندن زیر آفتاب هم از اهمیت به سزایی برخوردار میباشد. اگر زمان کافی به این مرحله اختصاص پیدا نکند محصول نهایی دانه درشت تر خواهد بود. کوکوپیت با اجزای ریز تر دارای کیفیت بالاتری نسبت به کوکوپیت با ذرات درشت خواهد بود.

اجزای کوکوپیت

بطور کلی کوکوپیت از سه بخش تشکیل شده است

پیت: به دانه های ریز خاکی شکل که در کوکوپیت وجود دارد گفته میشود.

الیاف: به رشته های کوچک کوکوپیت الیاف یا Coir می‌گویند.

چیپس: به توده متراکم شامل پیت و الیاف که به هم چسبیده اند چیپس گفته میشود.

انواع کوکوپیت در بازار بر حسب کیفیت

کوکوپیت هایی که در بازار وجود دارند با درصد های مختلف از پیت، الیاف و چیپس تشکیل شده‌اند.

فاین: بافت فاین شامل ۸۵ درصد پیت و ۱۵ درصد الیاف با اندازه حداکثر چهار سانتی‌ متر می ‌باشد.

مدیوم: بافت مدیوم شامل ۸۰ تا ۸۵ درصد پیت و همچنین ۱۵ تا ۲۰ درصد الیاف با اندازه حداکثر پانزده سانتی ‌متر می ‌باشد.

کوکوچیپس: کوکوچیپس شامل ۳۰ درصد پیت و ۳۰ تا ۶۰ درصد چیپس و مابقی الیاف با ابعاد متغیر می ‌باشد.

دوتا از کشور هایی که محیط مناسب جهت رشد درخت نارگیل دارند هند و سریلانکا هستند. از این رو این کشور ها اقدام به تولید و صادرات کوکوپیت به بقیه کشورها می‌نمایند.

کوکوپیت های هندی: این کوکوپیت هارا معمولا داخل آب نمک نگهداری میکنند لذا شور است. همچنین درهنگام مواجهه با آب با سرعت کمتری از حالت فشرده خارج میشود.

کوکوپیت های سریلانکا: این کوکوپیت در آبهای معمولی نگهداری شده بنابراین شوری ندارد و در مواجهه با آب زودتر از حالت فشرده خارج میشود.

روش استفاده

برای استفاده از کوکوپیت آن را درون ظرفی قرار داده و روی آن مقدار زیادی آب میریزند. کوکوپیت به دلیل قدرت جذب بالایی که نسبت به آب دارد، تمام این آب هارا جذب کرده و از حالت فشرده خارج میشود. سپس آن را با خاک، پیت ماس، پرلیت و مواد مغذی مخلوط کرده و بذر را میکارند. جهت مشاهده نحوه خیس خوردن و آماده سازی کوکوپیت می‌توانید ویدئو زیر را مشاهده کنید.

تاریخچه کوکوپیت

تاریخچه استفاده از کوکوپیت به سال های 1990 بازمیگردد. اما به دلیل اینکه دارای مواد مغذی نبود استفاده ازآن منسوخ شد. در حال حاضر کوکوپیت در کشت هیدروپونیک بیشترین کاربرد را در صنعت کشاورزی و مخصوصا گلخانه ها دارد.از زمان های قدیم از قسمت الیافی نارگیل برای تولید نخ و منسوجات پارچه ای استفاده میکردند

مزایای استفاده از کوکوپیت

کوکوپیت اگر با استفاده از روش های صحیح تولید شده باشد عاری از هرگونه بیماری است.

ذخیره و نگهداری آب در آن فوق العاده است و باعث آبرسانی به ریشه می شود.

جهت مخلوط شدن با خاک های فشرده مناسب است و موجب افزایش تنفس ریشه گیاه می شود. 

در شرایط خاص قابلیت استفاده مجدد دارد.

منبعی تجدید پذیر است و به محیط زیست آسیبی نمیزند. از طبیعت گرفته شده و پس از تجزیه به طبیعت بازمیگردد

قیمت کوکوپیت

کوکوپیت های خریداری شده از هند و سریلانکا معمولا بر اساس میزان EC آنها محاسبه میشود. برخی از آنها شسته نشده و دارای میزان نمک و شوری بالا هستند و قیمت کمتری دارند. برخی دیگر شسته شده هستند و میزان شوری کمتری دارند و قیمت نسبتا بیشتری دارند و برخی دیگر بصورت دوبار شور و یا بصورت کوکوپیت های بافر شده به فروش میرسند که قیمت بالاتری نسبت به بقیه دارند. قیمت کوکوپیت از تنی 400 دلار شروع شده و تا تنی 500 دلار در بازار وجود دارد.