NFT در کشت هیدروپونیک

مقدمه

تکنیک فیلم مغذی(Nutrient Film Technique) یا NFT یک سیستم رشد است که در آن گیاهان شما در یک “فیلم” کم عمق از محلول غذایی متحرک، با استفاده از محیط های رشد بسیار کم یا بدون استفاده می شوند. گیاهان به منظور افزایش فضای مورد نیاز برای رشد ریشه در لوله هایی به نام خندق یا در مخازن رشد پرورش داده می شوند.

NFT در کشت هیدروپونیک
NFT در کشت هیدروپونیک

یک سیستم NFT از یک پمپ برای رساندن مواد مغذی به ریشه گیاهان استفاده می کند که در آبکندها رشد می کنند. برای اطمینان از بازگشت مواد مغذی به مخزن برای
چرخش مجدد، سینی رشد یا خندق با زاویه کمی قرار می گیرد تا شیب طبیعی ایجاد شود. نیازی به تایمر نیست زیرا پمپ همیشه روشن جریان ثابتی از مواد مغذی را روی ریشه ها تامین می کند. مخزن توسط یک پمپ هوا که به یک سنگ هوا متصل است هوادهی می شود. این کار از ته نشین شدن محلول غذایی جلوگیری می کند و ریشه ها را با اکسیژن تامین می کند.

مزایای تکنیک فیلم مواد مغذی یا NFT

1-حداقل آب و مواد مغذی مورد نیاز

با تکنیک Nutrient Film Technique فقط یک فیلم از آب دارید که در عمق دو تا سه میلی متری نگهداری می شود. این جریان مداوم مواد مغذی در امتداد پایه خندق ها، به سمت جایی که سیستم ریشه قرار دارد، جریان دارد. Nutrient Film Technique با نشستن بیشتر توده ریشه در محلول غذایی کار می کند و برخی از ریشه های بالاتر در معرض هوای مرطوب باقی می مانند و به سطوح کافی از اکسیژن دسترسی دارند. سیستم‌های NFT همچنین به شما امکان می‌دهند با استفاده از آب و مواد مغذی کمتر رشد کنید، که هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زیست‌محیطی پایدارتر است.

2-نیاز به بستر کشت ندارد

نهال‌ها یا گیاهان جوان در سیستم‌های تکنیک فیلم مغذی معمولاً توسط مکعب‌های تکثیر پشم سنگ یا گلدان‌های شبکه‌ای کوچک که در سطح بالایی کانال‌های رشد فرو می‌روند پشتیبانی می‌شوند. گلدان ها گاهی دارای سنگریزه های رسی یا پرلیت هستند. هیچ رسانه دیگری مورد نیاز نیست، که این سیستم را به یک سیستم راحت و آسان برای راه اندازی تبدیل می کند.

3-بررسی و درمان ریشه آسان است

به دلیل عدم وجود محیط درگیر، گیاهان را می توان به راحتی از سیستم خارج کرد و به طور مشهودی برای بیماری بررسی کرد. اگر مشکلی پیدا شد، می توانند
به سرعت ضد عفونی و در سیستم تعویض شود. به همین ترتیب هر ریشه ای که بیمار یا مرده به نظر می رسد را می توان کوتاه کرد و سپس با تأثیر کمی روی بقیه توده جایگزین کرد.

4-جلوگیری از رسوب نمک

از آنجایی که آب در یک NFT به طور مداوم به اطراف پمپ می شود تا بیشتر توده ریشه را مرطوب نگه دارد، احتمال تجمع نمک مغذی در ناحیه ریشه به طور چشمگیری کاهش می یابد.

نکات مهم در مورد استفاده از تکنیک فیلم مواد مغذی (NFT)

1-آمادگی گیاه قبل از پیوند

صبر کنید تا ریشه ها از بلوک های شروع کننده شما بیرون بیایند و سپس آنها را به سیستم NFT خود پیوند دهید. این بسیار مهم است زیرا اگر ریشه ها به اندازه کافی مستقر نباشند، محصول شما شکست خواهد خورد! از تکنیک های هرس هوا استفاده کنید تا مطمئن شوید که محیط تکثیر قبل از پیوند پر از ریشه است.

2-بهترین چیزی را که می توانید بخرید

یکی از خطرات اصلی NFT این واقعیت است که خرابی پمپ یک تهدید واقعی است، تا حدی به این دلیل که پمپ همیشه روشن است. اگر پمپ از کار بیفتد یا منبع تغذیه قطع شود، ریشه ها می توانند به سرعت خشک شوند، زیرا محیطی وجود ندارد و کل محصول می تواند ظرف چند ساعت از بین برود. درسی که در اینجا وجود دارد این است که بهترین چیزی را که می توانید بخرید و از تضمین کیفیت پمپ اطمینان حاصل کنید.

3-چک کردن منظم تجهیزات

پمپ های NFT نیاز به بررسی منظم دارند تا اطمینان حاصل شود که به طور مداوم کار می کنند و نمک های مغذی باعث ایجاد هیچ گونه تجمعی روی یا اطراف آن نمی شوند. با تمیز کردن و تعمیر و نگهداری منظم پمپ و با تعویض منظم که نسبتاً ارزان هستند از این امر جلوگیری کنید. علاوه بر این، باید مخازن خود را در بین محصولات با محلول صابون کاملاً تمیز کنید و کاملاً بشویید. از نظر تازه کردن مخزن مواد مغذی، این کار باید هر 7 تا 10 روز یکبار انجام شود تا کیفیت مطلوبی داشته باشد.

لوازم یدکی سیستم NFT برای تعمیرات سریع یا تغییر چیدمان کارخانه ارزان و مفید هستند تا برای تغییرات لحظه آخری نگهداری شوند.

4-به طور منظم سلامت ریشه را بررسی کنید

در یک سیستم NFT، گیاهان شما مستعد ابتلا به بیماری های باکتریایی مانند Pythium هستند. ریشه های لزج نیز رایج هستند و به طور کلی نتیجه یک عفونت باکتریایی هستند که از منابع مختلفی از جمله گیاهان جدید یا منابع آب شما منشا می گیرند. عفونت هایی مانند این می توانند به سرعت پخش شوند و کل سیستم شما را آلوده کنند. برای رفع این مشکل، ریشه‌ها را زیر آب تمیز قرار دهید تا لجن از بین برود، آن‌ها را در محلول پراکسید هیدروژن ضدعفونی کنید و پس از تمیز کردن کامل آن را به سیستم برگردانید. شما به راحتی می توانید ریشه های خود را با بلند کردن پوشش بررسی کنید. هر چند وقت یکبار بلند کردن آنها به شل شدن ریشه ها نیز کمک می کند زیرا کانال های رشد باریک می توانند به راحتی مسدود شوند.

چک کردن منظم ریشه در کشاورزی به روش NFT
چک کردن منظم ریشه در کشاورزی به روش NFT

5-مانیتورینگ و حفظ دما

بدون محیط رشد در اطراف ناحیه ریشه، عایق و محافظت کمتری در برابر دمای شدید وجود دارد. بنابراین، صحیح نگه داشتن دمای محلول غذایی بسیار مهم است. 18-20 درجه سانتیگراد بهترین دما برای اجازه دادن به سطوح بالای اکسیژن محلول با جذب بهینه مواد مغذی در نظر گرفته می شود. برای رسیدن به این هدف، ممکن است نیاز به استفاده از چیلر مواد مغذی و/یا بخاری شناور داشته باشید.

5-مانیتورینگ و کنترل EC و PH

PH محلول غذایی خود را در حدود 5.8 تا 6.2 حفظ کنید. به طور منظم بررسی کنید زیرا ممکن است با تغذیه گیاهان بالا بیاید. گیاهان داخلی که در زیر نور رشد می کنند، آب را با سرعت بیشتری نسبت به جذب مواد مغذی جذب می کنند، بنابراین با گذشت زمان EC محلول نیز افزایش می یابد. حتماً مواد مغذی خود را به طور مرتب با یک متر مواد مغذی مناسب چک کنید و در صورت نیاز به طور کامل جایگزین کنید.

6-به روش درست بکارید

اگر گیاهان خود را با مکعب‌های پشم سنگ 3 اینچی شروع می‌کنید، مطمئن شوید که برآمدگی‌ها، در پایین مکعب، در راستای جریان مواد مغذی هستند و عمود بر آن نیستند. نشستن پشته ها در دمای 90 درجه بر جریان مواد مغذی تأثیر منفی می گذارد، زیرا ریشه ها به روش اشتباه در کانال های کاشت رشد می کنند. همچنین، قبل از اینکه پشم سنگ خود را در سیستم NFT خود قرار دهید، حتما پوشش پلاستیکی را جدا کنید. این اجازه می دهد تا ریشه ها دسترسی بیشتری به اکسیژن داشته باشند.

7-جلوگیری از نشت نور

سعی کنید با اطمینان از اینکه سوراخ های پوشش سیستم شما به اندازه کافی بزرگ است که گیاهان شما در آن جا شوند، از نشت نور جلوگیری کنید. شما همچنین باید پایه گیاهان خود را بپوشانید تا از تشکیل جلبک سبز جلوگیری کنید که در هنگام استفاده از پشم سنگ رایج است. این جلبک در حالی که نسبتاً بی ضرر است، می تواند برای اکسیژن با ریشه ها رقابت کند.

8-آمادگی پشتیبانی و تغذیه

NFT یک تکنیک رشد بدون ریشه است و بنابراین گیاهان می توانند با سرعت رشد کنند و وقتی شروع به باردهی می کنند، همه به جز کوچکترین آنها نیاز به حمایت اضافی دارند، در غیر این صورت از بین می روند.

9-تشک پخش کننده

تشک های پخش کننده برای پخش یکنواخت آب در تمام کانال ها استفاده می شود. شما فقط باید از یک لایه استفاده کنید، بیش از آن می تواند جریان آب را کاهش دهد و رشد را محدود کند. هنگام بریدن طول تشک پخش کننده، آنها را به اندازه ای بلند کنید که اجازه دهید به اندازه چند اینچ از کانال به مخزن آویزان شود تا صدای چکش آب از بین برود!

NFT اغلب به عنوان یک سیستم در حال رشد پیشرفته دیده می شود. اگر مراقب باشید و از چند مرحله ساده مانند موارد بالا پیروی کنید، دلیلی وجود ندارد که نتوانید با موفقیت از آن استفاده کنید و بازدهی زیادی داشته باشید.

تشک پخش کننده
تشک پخش کننده
مقالات مرتبط
Facebook
Twitter
LinkedIn

آدرس دفتر تهران: اقدسیه، تنگستان چهارم، مجتمع حیاط سبز، واحد 512


آدرس انبار: ورامین  – میدان بسیج – کمربندی پیشوا – نبش ورودی قلعه سین

021-2842-8686

0912-101-3644

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت بستر کشت گیاه می باشد.