Touch To CALL
HEXA GROW BAG
+982128428686

مدیریت PH در بستر کشت

مدیریت پی اچ خاک در بستر های هیدروپونیک
میزان ph خاک
شکل 1

مدیریت PH در بستر کشت

آیا میدانستید اجزای مختلف بستر های کشت هیدروپونیک دارای pH متفاوت هستند؟ و هر گیاه فقط در بستری که میزان PH آن مناسب باشد رشد میکند و این میزان برای هر گیاه متفاوت است؟ بنابراین مدیریت PH در بستر کشت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

مثلا پیت‌ماس که یک افزودنی خاک به شمار می‌رود و در سینی های کشت استفاده میشود دارای pH طبیعی بین 3 و 4 میباشد. اگرچه pH مناسب بستر، در بیشتر گلخانه‌ها بین 5.4 و 6.4 می باشد با اینحال در این موارد گلخانه داران اقدام به تنظیم PH این پیت ماس ها و سایر مواد مشابه میکنند( شکل 1).

بعنوان مثال تولیدکنندگان بستر کشت هیدروپونیک(بدون خاک) به آن کلسیت، دولومیت، سنگ آهک هیدراته، یا کلسیم سولفات برای افزایش pH بستر اضافه می‌کنند تا pH آن در محدوده بهینه قرار گیرد. معمولا کشاورزان و گلخانه داران با شرایطی مواجه هستند که مواد اولیه بستر آنها دارای PH مناسب نیست و به ناچار باید میزان آن را مدیریت کنند تا مناسب رشد گیاه شود. از سوی دیگر بعضی مواد اولیه بستر کشت مانند کوکوپیت و پرلیت PH نزدیک به 7 (خنثی) دارد و جای نگرانی وجود‌ ندارد.

با توجه به اینکه بیشتر از هزاران مدل گیاه مختلف در جهان وجود دارد و هر کدام از آنها باید بستری با PH و EC مناسب داشته باشد، لذا مدیریت PH در هر بستر کشت بسیار مهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله PH در ویکیپدیا مراجعه کنید.

چند نکته در مدیریت PH

کمبودهای غذایی می‌تواند علائم بسیار متفاوتی در گونه‌های مختلف گیاهی از خود نشان دهد. به عنوان مثال، شکل 2 یک نمونه از گل “گینه‌ای” از فصل گذشته را نشان میدهد که دارای تغییر رنگ برگ از سبز به قهوه‌ای و دارای لکه‌های سیاه حاشیه‌ای هست. این علائم اغلب به درستی تشخیص داده نمی‌شوند و پرورش‌دهندگان در نهایت نمی‌توانند به خوبی به مشکل رسیدگی کنند. در این مورد، pH بستر گیاه “گینه‌ای” 4.6 بود که رنج مناسب آن 6.0 تا 6.5 است. pH پایین باعث می‌شود تا میزان آهن و منگنز بیش از حد در دسترس گیاه قرار بگیرد و باعث مسموم شدن گیاه شود. تنها راه تشخیص درست این مشکل آزمایش میزان PH بستر میباشد. زیرا در بیشتر موارد با کمبود مواد غذایی ناشی از pH بالا در بستر مواجه هستیم. که این pH بالا نیز ناشی از قلیایی بودن بیش از حد آب است.

شکل2: علائم مسمومیت آهن (Fe) و منگنز (Mn) به دلیل pH پایین بستر در گیاه گینه ای

در اینجا مواردی که باعث حل مشکل pH پایین می‌شود، بیان شده است:

  • مقدار 1 تا 2 لیتر آهک محلول در آب را در 100 گالن آب حل نموده و آبیاری نمایید. در صورت تماس این محلول با برگ گیاه، مطمئن شوید پس از آبیاری برگ گیاه با آب معمولی به خوبی شسته شود وگرنه به برگ گیاه آسیب می‌رساند.
  • محلولی با نسبت 1 به 15 از آهک هیدراته درست کنید. برای این کار یک کیلوگرم آهک را در 25 تا 40 لیتر آب گرم مخلوط کنید و به خوبی هم بزنید و بستر را آبیاری نمایید.
  • مقدار یک کیلوگرم پتاسیم کربنات را در 400 لیتر آب حل نموده و آبیاری نمایید. همچنین در صورت تماس محلول با برگها، مطمئن شوید که آنها را به سرعت شستشو میدهید.

نتیجه

نتیجه آنکه بررسی منظم PH و رسانایی الکتریکی(EC) محصولات، برای جلوگیری از مسموم شدن گیاه و جلوگیری از کمبود مواد غذایی ضروری است. این بررسی ها علاوه بر پیشگیری مشکل ها موجب تشخیص دقیق آنها شده و کمک بسیار خوبی در جهت حل مشکلات به کشاورز میکند.

ترجمه شده از وبسایت دانشگاه میشیگان آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.