Touch To CALL
HEXA GROW BAG
+982128428686

4 نکته برای موفقیت در هیدروپونیک

4 نکته برای موفقیت در کشت های هیدروپونیک
موفقیت در کشاورزی به روش هیدروپونیک

مقدمه

موفقیت در هیدروپونیک به عوامل انگشت شماری بستگی دارد.

با رشد جمعیت جهانی(حدود 81 میلیون نفر در سال ) و پیرو آن، افزایش تقاضا برای منابع طبیعی زمین، نیاز به ارائه راه حل­‌های جدید و نوآورانه در زمینه روش­های زراعی و تولید مواد غذایی ضروری می­باشد.

 یکی‌از راه حل­‌هایی که در زمینه کشاورزی، توسعه یافته‌است، پرورش گیاهان و کشاورزی به روش هیدروپونیک می­باشد. در این روش گیاهان بدون خاک و با استفاده از یک محیط رشد مانند کوکوپیت، پرلیت، ماسه، یا شن که با مواد مغذی غنی شده است رشد می‌کنند و مواد مغذی مستقیماً توسط ریشه‌های گیاه جذب می­شوند.

بدون نیاز به خاک، محصولاتی مانند ذرت را می­توان در تمام ماه های سال پرورش داد که موجب محصول دهی بیشتر و نوسانات کمتر قیمت در بازار می­شود.اگر به دنبال نکاتی برای رشد گیاهان هیدروپونیک خود هستید، ادامه مطلب را بخوانید.

1-مدیریت آب

قبل از کشاورزی به روش هیدروپونیک، مهم است که کیفیت آب خود را بررسی کنید تا از مناسب بودن سطح pH اطمینان حاصل کنید. در حالت ایده آل، PH آب باید بین 5.5 تا 6.5 باشد که می توان آن را با  PH سنج اندازه گیری کرد.

میزان هدایت الکتریکی (EC) آب، میزان نمک‌­های محلول و سایر مواد شیمیایی را در آب نشان می­دهد و همواره باید مورد ارزیابی قرار گیرد تا مطمئن شویم گیاهان قادر به دریافت مواد معدنی و مغذی از آب هستند. دمای آب باید بین 20-22 درجه سانتیگراد حفظ شود که برای این منظور می­توان از چیلر ، بخاری، یا سردکننده استفاده کرد.

2-موفقیت در هیدروپونیک با سیستم روشنایی

یکی از مهمترین عوامل موثر بر رشد گیاهان هیدروپونیک نور می­باشد. نور برای گیاهان سرپوشیده یک عامل ضروری برای رشد گیاهان هیدروپونیک محسوب می­شود، به خصوص زمانی که نور خورشید کمتری در دسترس باشد.

لامپ های دیود ساطع کننده نور یا ال ای دی ها به دلیل کارایی و طیف کامل نورشان که مشابه اشعه های خورشید است، روشی متداول برای بسیاری از تولیدکنندگان است. نور را نیز می توان با توجه به چرخه زندگی گیاهان شما تنظیم کرد.

3-انتخاب صحیح محیط رشد

بستر کشت مناسب یکی دیگر از گام­‌های اساسی در موفقیت کشت هیدروپونیک شماست. به دلیل عدم وجود خاک در این روش، ریشه گیاهان باید به روش­های دیگری حمایت شود. محیط رشد باید ترکیب مناسبی از اکسیژن و رطوبت داشته باشد تا مواد غذایی به راحتی توسط ریشه گیاهان جذب شوند. کوکوپیت یا Coco coir و پیت ماس و پرلیت به دلیل اینکه رطوبت و اکسیژن را به خوبی حفظ می­کنند از جمله محیط­های کشت محبوبی هستند که توسط پرورش دهندگان مورد استفاده قرار می­گیرند.

4-موفقیت در هیدروپونیک با مدیریت مواد مغذی

به دلیل عدم وجود خاک در کشاورزی هیدروپونیک، مواد غذایی توسط آبیاری به گیاهان داده می شود. لذا نیاز غذایی گیاهان توسط محلول­های غذایی تامین می شود که به طور خاص برای رشد هر گیاه طراحی شده‌است.

گیاهان هیدروپونیک برای رشد و نموی مناسب، به 17 ماده مغذی ضروری نیاز دارند (که بررسی برخی از این مواد مغذی در مقاله مربوط به مواد مغذی انجام شده است). با توجه به اینکه انواع مختلفی از کودهای مغذی در بازار موجود است، توصیه می­شود برای انتخاب کود مناسب از یک تامین­‌کننده معتبر خرید نمایید و مطمئن شوید محلول غذایی انتخاب شده برای گیاهانی که شما پرورش می­دهید و مرحله رشد آنها مناسب است. این چهار نکته به رشد مطمئن و موفقیت آمیز گیاهان شما که به روش هیدروپونیک کشت شده‌­اند کمک می­کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.